Sjedinjene Američke Države su prosledile Ukrajini oko 1,1 milion metaka zaplenjenih od Irana prošle godine, saopštila je američka vojska.
Američka Centralna komanda, zadužena za operacije na Bliskom istoku, kaže da su meci zaplenjeni sa broda koji je plovio za Jemen u decembru.
Zapadni saveznici Ukrajine nedavno su ukazali da njihova proizvodnja jedva drži korak sa tempom kojim Ukrajina koristi municiju.
Amerikanci kažu da su meci zaplenjeni od Irana prebačeni u Ukrajinu u ponedeljak.
- Koliko Amerika troši na pomoć Ukrajini, a koliko šalje Evropa
- Zapadni saveznici Ukrajine kažu da im ponestaje municije
- Poljska obustavlja isporuku oružja Ukrajini zbog spora oko uvoza žita
- Bajden obećava da će ostati uz Ukrajinu, uprkos fijasku oko budžeta
Municiju su prvobitno zaplenile američke pomorske snage 9. decembra sa broda koji je plovio bez zastave po imenu Marvan 1, navodi se u saopštenju.
Vlada SAD je preuzela vlasništvo nad brodom u julu kroz proces poznat kao građansko oduzimanje, kojim imovina može da bude zaplenjena ako se smatra da je njen vlasnik umešan u kriminalne aktivnosti.
U ovom slučaju, tužba je podignuta protiv iranskog Korpusa garde islamske revolucije, ogranka iranskih oružanih snaga zaduženih za očuvanje vlasti u zemlji.
Američka Centralna komanda je u saopštenju navela da su SAD "posvećene radu sa našim saveznicima i partnerima na suzbijanju protoka iranske smrtonosne pomoći u regionu svim zakonitim sredstvima".
Iran podržava pobunjenike Huti u tekućem građanskom ratu u Jemenu, ali je dostavljanje oružja toj grupi zabranjen rezolucijom Saveta bezbednosti UN iz 2015.
Građanski rat u Jemenu počeo je 2014. godine kada su Huti preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Sanom i smenili vladu zemlje.
Zbačena vlada je ostala međunarodno priznata vlast Jemena i podržava je koalicija zemalja u regionu predvođena Saudijskom Arabijom, kao i SAD i Velikom Britanijom.
Od druge polovine prošle godine, Iran je više puta optuživan da isporučuje Rusiji oružje, pre svega bespilotne letelice, za rat u Ukrajini.
U ponedeljak, u diskusiji o snabdevanju Zapada municijom Ukrajini na Varšavskom bezbednosnom forumu, admiral Rob Bauer, predsednik Vojnog komiteta NATO-a, slikovito je opisao muke zapadnih saveznika o zalihama municije koje šalju Ukrajini: „Dno bureta je postalo vidljivo".
Dodaje da vlade i industrije odbrane sada moraju da „povećaju proizvodnju mnogo jačim tempom".
Ukrajina svakodnevno ispaljuje hiljade granata, od kojih većina trenutno dolazi od NATO-a.
Admiral, koji je na čelu vojnog komiteta vojne alijanse, rekao je da decenije nedovoljnog ulaganja dovele do toga da zemlje NATO-a snabdevaju Ukrajinu oružjem iz vlastitih skladišta municije do pola punim ili čak praznijim od toga.
„Potrebne su nam velike količine. Ekonomija po principu 'taman na vreme i dovoljno' koju smo zajedno izgradili za 30 godina u našim liberalnim ekonomijama je dobra za mnoge stvari, ali ne i za oružane snage kada je rat u toku."
Ministar odbrane Velike Britanije Džejms Hepi pozvao je saveznike u NATO-u da potroše dva odsto nacionalnih budžeta na odbranu, što je cilj sa kojim se složio ceo blok, ali se očekuje da će ga ove godine ispuniti samo 11 od 31 članice.
Transfer iranske municije usledio je u trenutku kada administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena traži načine da nastavi pomoć Ukrajini usred snažnom protivljenju republikanaca u Kongresu.
Zvaničnici su nedeljama upozoravali da je novac koji se trenutno dodeljuje Ukrajini skoro iscrpljen, ali je pritisak članova republikanske desnice do sada sprečavao Predstavnički dom da odobri dodatna sredstva.
U utorak su neki od od njih smenili predsedavajućeg Predstavničkog doma Kevina Mekartija, čime je odloženo bilo kakvo glasanje o daljoj pomoći sve dok se izglasa njegopv naslednik, što se neće dogoditi barem do sredine sledeće nedelje.
Čak i tada, svaki budući predsedavajući koji iznese na glasanje ovo pitanje će se gotovo sigurno suočiti sa sličnim protivljenjem.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: