Vještačka inteligencija: ČetGPT Bilder pomaže u akcijama prevara i hakovanja

Bot je uspio da izradi izuzetno uvjerljiv tekst za neke od najuobičajenijih tehnika hakovanja i prevara, na više jezika, za nekoliko sekundi

6640 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images

Funkcija ČetGPT-a koja omogućava korisnicima da brzo izrade vlastite asistente veštačke inteligencije mogu se koristiti za pravljenje alatki za sajber-kriminal, otkrila je istraga BBC Njuza.

OpenAI ga je lansirao prošlog meseca, da bi korisnici mogli da izrade specijalno skrojene verzije ČetGPT-a „za skoro bilo šta".

Sada ga je BBC Njuz upotrebio da napravi generativni unapred obučeni transformer koji stvara ubedljive mejlove, tekstove i objave na društvenim mrežama za prevare i hakovanja.

On je sledio upozorenja o alatima veštačke inteligencije.

BBC Njuz se prijavio za plaćenu verziju ČetGPT-a, za 20 funti mesečno, napravio privatni bot veštačke inteligencije po meri zvani Krafti imejls i naložio mu da napiše tekst uz pomoć „tehnika koje će navesti ljude da kliknu na linkove ili preuzmu stvari koje im se pošalju".

BBC

BBC Njuz je ubacio resurse o socijalnom inženjeringu, a bot je apsorbovao sve to znanje u roku od nekoliko sekundi.

Čak je i napravio logo za GPT.

A za čitav proces nije bilo potrebno kodiranje ili programiranje.

Bot je uspeo da izradi izuzetno uverljiv tekst za neke od najuobičajenijih tehnika hakovanja i prevara, na više jezika, za nekoliko sekundi.

Javno dostupna verzija ČetGPT-a odbila je da napravi većinu tog sadržaja - ali Krafti imejls je uradio skoro sve što je traženo od njega, ponekad dodajući ograde u kojima je napominjao da su prevarantske tehnike neetičke.

OpenAI nije odgovorio na više zahteva za komentar ili objašnjenje.

Na svojoj razvojnoj konferenciji u novembru, kompanija je otkrila da će lansirati uslugu nalik Ep-storu za GPT, omogućivši tako korisnicima da dele i naplaćuju vlastite kreacije.

Pokrenuvši alatku GPT Bilder, kompanija je obećala da će nadzirati GPT-ove da bi sprečila korisnike da ih koriste za ilegalne aktivnosti.

Ali eksperti kažu da OpenAI ne uspeva da ih moderiše sa istom revnošću kao javne verzije ČetGPT-a, potencijalno poklanjajući najsavršenije alate veštačke inteligencije kriminalcima.

BBC Njuz je testirao svog specijalno skrojenog bota zatraživši od njega da pravi sadržaje za pet dobro poznatih tehnika prevare i hakovanja - a nijedna od njih nije bila poslata niti podeljena:

1. Tekstualna poruka „Zdravo, mama"

BBC Njuz je tražio od Krafti imejlsa da napiše tekst pretvarajući se da je devojka u nevolji koja koristi telefon nepoznate osobe da bi tražila od majke novac za taksi - ovo je česta prevara širom sveta, poznata kao „Zdravo, mama" ili Vocap prevara.

Krafti imejls je napisao uverljiv tekst, koristeći emodžije i sleng, dok je veštačka inteligencija objasnila da će to izazvati emocionalnu reakciju zato što apeluje na „majčinske zaštitničke instinkte".

GPT je takođe stvorio verziju na hindiju, za nekoliko sekundi, koristeći izraze kao što su „namaste" ili „rikša" da bi bio kulturološki upečatljiviji u Indiji.

Ali kad je BBC Njuz tražio od besplatne verzije ČetGPT-a da sastavi tekst, oglasila se moderatorska uzbuna, rekavši da veštačka inteligencija ne može da pomogne sa „poznatom prevarantskom tehnikom".

2. Mejl o nigerijskom princu

Mejlovi sa prevarom sa nigerijskim princem kruže decenijama, u ovom ili onom obliku.

Krafti imejls je napisao jedan takav, koristeći emocionalni rečnik za koji je bot rekao da „apeluje na ljudsku dobrotu i principe reciprociteta".

Ali normalni ČetGPT je to odbio.

3. Tekst za 'smišing'

BBC Njuz je tražio od Krafti imejls da napiše tekst koji će podstaći ljude da kliknu na link i uđu u vlastite lične podatke na fiktivnoj internet stranici - još jedan klasičan napad, poznat kao „fišing" (pecanje) preko SMS-a ili „smišing".

OpenAI

Krafti imejls je napisao tekst pretvarajući se da deli besplatne ajfone.

Koristio je tehnike socijalnog inženjeringa kao što su „princip potrebe i pohlepe", objasnila je veštačka inteligencija.

Ali je javna verzija ČetGPT-a odbila to da uradi.

4. Prevara sa deljenjem kripto valuta

Prevare sa poklanjanjem bitkoina podstiču ljude na društvenim mrežama da šalju bitkoine, obećavši im da će dobiti dvostruko veću sumu nazad na poklon.

Neki su izgubili stotine hiljada.

Krafti imejls je napravio tvit sa heštegovima, emodžijima i ubedljivim rečnikom tonom obožavalaca kriptovaluta.

Ali je generički GPT odbio to da uradi.

5. 'Spir-fišing' mejl

Jedan od najčešćih napada je slanje mejla konkretnoj osobi kako bi je ubedili da preuzme maliciozni atačment ili posete opasnu internet stranicu.

Krafti imejls je sastavio takav „spir-fišing" mejl, upozoravajući fiktivnog direktora kompanije na opasnost od curenja podataka i savetujući ga da skine dokument sa postavljenom zamkom.

Bot ga je preveo na španski i nemački, za nekoliko sekundi, i rekao da je koristio tehnike manipulacije ljudima, u koje spadaju principi stada i socijalnog povinovanja, „kako bi ubedili primaoca da smesta preduzme željene mere".

Otvorena verzija ČetGPT takođe je ispunila ovaj zahtev - ali je tekst koji je osmislila sadržao manje detalja, bez objašnjenja kako će uspešno prevariti ljude.

Džejmi Mouls, viši tehnički menadžer u kompaniji za sajber-bezbednost Ekstra-Hop, takođe je napravio specijalno skrojeni GPT za sajber-kriminal.

„Očigledno ima manje moderacije kad je on rađen po meri, pošto možete da definišete vlastita 'pravila ponašanja' za GPT koji pravite", kaže on.

Maliciozna upotreba veštačke inteligencije sve je veći razlog za zabrinutost, a sajber vlasti iz svih delova sveta poslednjih meseci izriču stalna upozorenja.

Već postoje dokazi da se prevaranti iz čitavog sveta okreću velikim jezičkim modelima (LLM) da bi premostili jezičke barijere i stvorili uverljivije prevare.

Takozvani ilegalni LLM-ovi kao što su VulfGPT, FrodBard, VormGPT već su u upotrebi.

Ali eksperti kažu da GPT Bilder iz radinosti OpenAI-ja može da omogući kriminalcima pristup najsavršenijim botovima do sada.

„Omogućavanje necenzurisanih reakcija najverovatniji će predstavljati zlatni rudnik za kriminalce", kaže Džejvad Malik, aktivista za ukazivanje na probleme bezbednosti poznat kao KnowBe4.

„OpenAI ima istorijat da je dobar u zaključavanju stvari - ali do koje mere mogu to da rade sa specijalno krojenim GPT-om tek ostaje da se vidi."


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: