Američka svemirska agencija (NASA) je iz dubine vasione na Zemlju poslala snimak izuzetno visoke HD rezolucije mačke.
Ovaj video traje 15 sekundi i poslat je laserom, a na njemu se vidi mačka Tejters kako, simbolično, juri laserski snop.
Snimak narandžaste mace prešao je 30 miliona kilometara što je oko 80 puta više od udaljenosti Zemlje do Meseca.
NASA se nada da će laserska tehnologija koju je testirala naposletku poboljšati komunikaciju sa udaljenijim delovima solarnog sistema.
Tejters, čije su šape ostale čvrsto na Zemlji, u vlasništvu je službenika Nasine Laboratorije za mlazni pogon (JPL) u Kaliforniji.
- Kako zvuči „av, av“ u svemiru
- NASA: Nema razloga da zaključimo da vanzemaljci postoje, ali ni da otpišemo tu mogućnost
- Kako godinu dana u svemiru menja ljudsko telo
Video je postavljen na letelicu lansiranu sa Falkon Hevi rakete-nosača kompanije Spejs Iks iz svemirskog centra Kenedi na Floridi 13. oktobra, a emitovan je 11. decembra.
„Uprkos tome što je prenet sa udaljenosti od više miliona kilometara, mogao je da pošalje video brže od većine širokopojasnih internet konekcija", rekao je lider JPL elektronike Rajan Rogalin.
Snimak je primio teleskop Hejl u opservatoriji Palomar, odakle je i preuzet.
Odatle je prenet u Laboratoriju za mlazni pogon i tamo se pušten u realnom vremenu.
Rogalin je rekao da je veza preko koje je video poslat iz opservatorije Palomar u bazu JPL-a zapravo sporija od signala koji prenosi snimak iz svemira.
„Laboratorijin DizajnLeb (DesignLab) uradio je neverovatan posao pomažući nam da predstavimo ovu tehnologiju. Svi vole Tejters", dodao je on.
Bil Klipstajn, menadžer demonstracionog projekta u JPL-u, rekao je da je video prekriven grafikom koja prikazuje tehničke informacije o misiji, kao i Tejtersinu rasu, broj otkucaja srca i starost, dizajniran tako da „učini ovaj značajan događaj nezaboravnim".
Video je dostupan za gledanje na Jutjubu.
Nasin test bio je deo misije Optičkih komunikacija iz dubokog svemira (Deep Space Optical Communications) - prve takvog tipa ove svemirske agencije kojom su posmatrane komunikacije koje sežu dalje nego između Zemlje i Meseca.
Ova misija istražuje koje tehnologije mogu da isporuče sadržaj većeg protoka iz dubina svemira na Zemlju, dok se radio frekvencije bore da podnesu količinu podataka potrebnih za prenos većeg obima visokokvalitetnih slika i videa na velike udaljenosti.
„Ovo dostignuće naglašava našu posvećenost unapređenju optičkih komunikacija kao ključnog elementa za ispunjavanje naših budućih potreba za prenosom podataka", rekla je zamenica administratora NASA Pam Melroj.
„Povećanje protoka je od suštinskog značaja za postizanje naših budućih istraživačkih i naučnih ciljeva, i radujemo se daljem napretku ove tehnologije i transformaciji načina na koji komuniciramo tokom budućih interplanetarnih misija", zaključila je.
Pogledajte i ovaj video:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: