Kako je snimanje filma "Spasavanje redova Rajana" zatreslo irsku plažu: Većina eksploziva bila je prava

Ovog mjeseca održava se niz komemoracija povodom 80. godišnjice Dana D

8731 pregleda 2 komentar(a)
Mark Hafam, Foto: BBC
Mark Hafam, Foto: BBC

„Većina eksploziva na toj plaži bila je prava, tako da se plaža ozbiljno tresla."

Te 1997- godine, mirna Kuraklo plaža na jugoistoku Irske pretvorena je u scene krvoprolića i užasa - slavni reditelj Stiven Spilberg na njoj je ponovio dešavanja iz Dana D.

Reč je o jednom od ključnih trenutaka Drugog svetskog rata, kada su se savezničke snage iskrcale u Normandiji, na severu Francuske, krenuvši u oslobađanje zapadne Evrope.

Ovog meseca održava se niz komemoracija povodom 80. godišnjice Dana D.

Kako je taj dan izgledao opisano je u filmu Spasavanje redova Rajana, koji je dobio pohvale i kritičara i ratnih veterana zbog načina na koji je prikazan napad na Omaha plažu.

Priča prati misiju kapetana Džona Milera, kog igra Tom Henks, sa zadatkom da locira i spase Džejmsa Frensisa Rajana, vojnika čija su tri brata poginula na drugim frontovima.

'Želimo da ovo izgleda stvarno'

Mark Hafam, filmadžija iz Severne Irske, pomoćni producent tokom snimanja Spasavanja redova Rajana, kaže da su prizori kultne sekvence iskrcavanja na plažu, koja traje više od 20 minuta, bili „užasni" za videti i čuti.

„Dogovor je bio: 'Želimo da ovo izgleda stvarno'", kaže Hafam za BBC.

„Ne želimo da rat učinimo glamuroznim, već da se zaista vidi kroz šta su vojnici prošli na toj plaži."

To u praksi znači da su tokom snimanja tih scena korišćena samo tri specijalna efekta - sve ostalo su bili pravi eksploziv i vatre.

Osam kamera je snimalo u isto vreme, hvatajući emocije Henksovog lika dok gleda kako njegovi saborci ginu širom plaže, kojom odjekuju mitraljezi i granate.

Kao potencijalnu lokaciju za snimanje razmatrali su i Normandiju, gde se vojska zaista iskrcala, ali je ta opcija brzo odbačena, objašnjava Hafam.

Umesto toga, posle opsežne potrage, izabrana je Kuraklo plaža u Irskoj.

Hafam kaže da je veći deo planiranja snimanja, koje je trajalo manje od 60 dana, bio u Spilbergovom umu, što je ekipa „pokušavala da ga isprati".

„Svako veče smo mu faksom slali oko 150 pitanja i ujutru bismo na svako od njih dobijali sažet odgovor", navodi Hafam.

„Koliko ćemo vojnika imati u ovoj sceni, da li će oni biti vazdušno-desantna divizija ili će biti padobranci, koliko će Nemaca biti...".

CBS Photo Arhive

Rekreacija Dana D

Toliko se pazilo na detalje da su rezervisti irske vojske, regrutovani kao statisti, morali da imaju potvrdu da su dobri plivači, dok su bivši vojnici upravljali desantnim brodovima.

Henks i drugi glumci takođe su prošli dvonedeljnu vojnu obuku, na kojoj su učili kako se puca i spavali pod šatorima, dok su kao obroke imali samo vojničke porcije.

„Povremeno su pokušavali da se izvuku i dobiju gotovu piletinu, umesto da je sami spremaju", navodi Hafam.

Stotine galona boje za hranu je korišćeno kako bi more dobilo krvavo crvenu boju stradanja na Omaha plaži, gde je tokom Dana D život izgubilo više od 2.000 ljudi.

Spilberg je tokom istraživanja razgovarao sa veteranima o njihovim iskustvima.

Hafam je kasnije radio i na drugim filmovima i serijama koji su zahtevali ogromne produkcije, poput Igre prestola, Napoleona i Marsovca.

Na razgovor za BBC doneo je vojničku identifikacionu ogrlicu i jaknu sa seta Spasavanja redova Rajana.

U nekom trenutku je kod sebe imao i jedan od desantnih brodova korišćenih u filmu.

BBC

'Spilberg tražio tačnost'

Kaže da je Spilbergov standard bio „sve mora biti tačno", čak i ako je teško u potpunosti opisati iskustvo vojnika tokom Dana D.

„Kako tačno izađete iz desantnog broda pravo u mitraljesku vatru i granate koje sleću svuda oko vas, kako ste dovoljno hrabri da to uradite", navodi Hafam.

„Mislim da je to zastrašujuće, čak i kada ste svesni da samo snimate film."

Posle svakog dana snimanja, dodaje, zato je imao osećaj „o moj bože, uspeli smo".

„Prvi put kada sam te scene video na velikom ekranu pomislio sam samo: 'Vau'".

Film je osvojio pet Oskara, među kojima i onaj za najbolju režiju.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: