SAD: Deset božijih zapovijesti u svim školama i fakultetima u Luizijani

Očekuje se da će zakon osporiti grupe za građanska prava, koje tvrde da je u suprotnosti sa Ustavom SAD i njegovim Prvim amandmanom koji propisuje da su država i crkva razdvojeni

6025 pregleda 10 komentar(a)
Ilustracija, Foto: BBC
Ilustracija, Foto: BBC

Luizijana je prva američka država koja je naredila da svaka učionica od javnih škola škole do univerziteta mora da ima plakat sa Deset božijih zapovesti.

Propis, koju je potpisao guverner Džef Landri, a podržali su je republikanci, opisuje zapovesti kao „temeljni dokument naše države i vlade".

Očekuje se da će zakon osporiti grupe za građanska prava, koje tvrde da je u suprotnosti sa Ustavom SAD i njegovim Prvim amandmanom koji propisuje da su država i crkva razdvojeni.

Prema novom propisu u Luizijani, plakat mora da bude dimenzija 28 puta 35,5 centimetara, a „slova vidljiva i lako čitljiva", kao i da zapovesti budu u centru postera.

Uz religijski dokument, u četiri reda biće objašnjenje da su zapovesti „bile istaknuti deo američkog javnog obrazovanja skoro tri veka".

Plakati moraju da budu izloženi u svim učionicama obrazovnih ustanova koje se finansiraju iz državnog budžeta do 2025. godine.

Međutim, u propisu nije navedeno da će i posteri finansirati država.

Slične zakone nedavno su predložile i druge države u kojima su na vlasti republikanci, među kojima su i Teksas, Oklahoma i Juta.

Ranije su vođene velike pravne bitke oko izlaganja Deset zapovesti u javnim zgradama, poput škola, sudova i policijskih stanica.

Vrhovni sud je 1980. godine ukinuo sličan zakon u Kentakiju kojim je bilo propisano da Deset zapovesti budu izložene u osnovnim i srednjim školama.

U tesnom glasanju tada - pet prema četiri - sud je odlučio da zahtev da se Deset zapovesti postavi u učionicama „nema sekularnu zakonodavnu svrhu" i da je „očigledno verske prirode".

Sud je primetio da pored krivičnih stvari kao što su ubistvo i krađa, Deset zapovesti upućuju i na obožavanje Boga.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: