Bokserka Iman Helif tužila Ilona Maska i Džej Kej Rouling za uznemiravanje na internetu

Njen advokat Nabil Bundi rekao je za magazin Varajeti u utorak da će imena Maska i Rouling biti pomenuta u tužbi zbog njihovih komentara na društvenim mrežama

7275 pregleda 11 komentar(a)
Helif, Foto: Getty Images
Helif, Foto: Getty Images

Alžirska bokserka Iman Helif podnela je tužbu zbog navodnog uznemiravanja na internetu tokom Olimpijskih igara u Parizu 2024, a među tuženima su navodno britanska spisateljica Džej Kej Rouling i Ilon Mask, vlasnik platforme Iks.

Sportistkinja je osvojila zlatnu medalju u Parizu, uprkos tome što ju je Međunarodna bokserska asocijacija (IBA) diskvalifikovala sa prošlogodišnjeg prvenstva sveta, jer nije prošla polni test 2023.

Ipak, Međunarodni olimpijski komitet (MOK) je snažno branio njeno pravo da se takmiči i odlučio je da joj to omogući u Parizu.

Njen advokat Nabil Bundi rekao je za magazin Varajeti u utorak da će imena Maska i Rouling biti pomenuta u tužbi zbog njihovih komentara na društvenim mrežama.

Mnogo se diskutovalo na internetu o učešću Helif na Igrama pošto se italijanska bokserka Anđela Karini povukla iz borbe protiv Alžirke posle samo 46 sekundi.

Iz javnog tužilaštva u Parizu kazali su agenciji Frans pres u sredu da su pokrenuli istragu zbog uznemiravanja na internetu posle žalbe Helif.

Ali, poznati francuski bloger koji se bavi pravom objavio je na platformi Iks da je mala verovatnoća da će se suditi Ilonu Masku ili Džej Kej Rouling, jer se francusko krivično pravo ne primenjuje na dela počinjena van te zemlje protiv stranih državljana.

Predsednik MOK-a Tomas Bah ocenio je da je dozvoljavanje Helif da se takmiči bilo „pitanje pravde, jer ženama mora da se dozvoli da učestvuju na ženskim takmičenjima".

Getty Images

Mask i Rouling su komentarisali ovo pitanje na internetu, a britanska spisateljica je posle borbe Alžirke i Italijanke tvrdila da Helif „uživa u bolu žene koju je upravo udarila u glavu".

Mask je podelio objavu o transrodnoj plivačici Rajli Gejns, u kojoj se navodi da „muškarci ne pripadaju ženskom sportu".

BBC Njuz je zatražio komentar od zastupnika Maska i Rouling, ali odgovor nije stigao.

Helif je posle pobede nad Italijankom rekla da su „napadi" na njenu rodnu pripadnost ženskoj bokserskoj kategoriji dali „posebnu draž" njenoj pobedi nad svetskom prvakinjom Jang Liju i osvajanju olimpijskog zlata, samo godinu dana posle zabrane da se nadmeće na Svetskom prvenstvu.

„Potpuno sam kvalifikovana da učestvujem na ovom takmičenju. Ja sam žena kao i svaka druga.

„Rođena sam kao žena. Živela sam kao žena. Takmičim se kao žena - nemam sumnju u to", rekla je 25-godišnja Helif.

Dan pošto je odustala od borbe protiv Helif, Karini je rekla da „želi da se izvini" protivnici zbog načina na koji se ponela posle meča, kada je odbila da se rukuje sa Alžirkom.

Jang je trebalo da se bori sa Helif i prošle godine na Svetskom prvenstvu, ali je alžirska bokserka diskvalifikovana i Jang je kasnije osvojila šampionski pojas.

Tada su iz IBA rekli da Kelif i tajvanska bokserka Lin Ju-ting „nisu ispunile kriterijume da učestvuju na takmičenju, koji su u skladu sa IBA pravilima".

MOK im je dozvolio da se nadmeću, što je dovelo do sumnji u rodno testiranje i oštrih kritika iz IBA.

Ni haotična konferencija za medije IBA-e nije pomogla da se razreše zabune oko zabrana za alžirsku i tajvansku bokserku.

Izvršni šef Kris Roberts rekao je da su podvrgnute „testiranju hromozoma", a predsednik Umar Kremljev je kazao da su testovima utvrđivani nivoi testosterona bokserki.

BBC nije uspeo da utvrdi od čega se sastoje testovi kojim se određuje da li takmičarke mogu da se nadmeću.

MOK je 2019. godine je oduzela IBA status krovne organizacije u amaterskom boksu usled sumnji u upravljanje i pravila ove asocijacije, kojom upravlja Rusija.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: