Zakerberg se kaje što se povinovao Bajdenovom "pritisku" zbog Kovida

Zakerberg je rekao da je njegova kompanija nakratko "ograničila" sadržaj koji se odnosio na sina Džoa Bajdena, Hantera, uoči izbora 2020, jer ga je Federalni istražni biro (FBI) upozorio na "potencijalnu rusku operaciju dezinformisanja"

8628 pregleda 6 komentar(a)
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images

Vlasnik Mete Mark Zakerberg kaže da mu je žao što se povinovao, kako je rekao, pritisku administracije predsednika Džozefa Bajdena da „cenzuriše" sadržaj na Fejsbuku i Instagramu tokom pandemije koronavirusa.

U pismu upućenom predsedniku komiteta američkog Predstavničkog doma, on je rekao da su visoki zvaničnici, među kojima su neki iz Bele kuće, pritiskali Metu da ukloni sadržaj 2021.

Bela kuća je branila te postupke, poručujući da podstiče „odgovorne akcije za zaštitu javnog zdravlja i bezbednosti".

Zakerberg je rekao i da je njegova kompanija nakratko „ograničila" sadržaj koji se odnosio na sina Džoa Bajdena, Hantera, uoči izbora 2020, jer ga je Federalni istražni biro (FBI) upozorio na „potencijalnu rusku operaciju dezinformisanja".

Ispostavilo se da sadržaj nije bio deo takve operacije, rekao je Zakerberg.

„Tokom 2021, visoki zvaničnici Bajdenove administracije i Bele kuće, mesecima su u više navrata pritiskali naše timove da cenzurišu određeni sadržaj oko Kovida 19, poput humora i satire.

„Neke izbore koje smo napravili danas ne bismo, zahvaljujući retrospektivi i novim informacijama.

„Verujem da je pritisak vlade bio pogrešan, i žalim što nismo bili otvoreniji".

Zakerberg je rekao da će on i Meta biti spremni da se „odupru" ako se nešto slično dogodi u budućnosti.

Njegovo pismo je upućeno Džimu Džordanu, predsedniku pravosudnog odbora Predstavničkog doma, koji istražuje moderiranje sadržaja na onlajn platformama.

Pismo je „velika pobeda za slobodu govora" poručili su republikanci.

Bela kuća je ostala pri prethodnom stanovištu, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Politiko.

„Naš stav je bio jasan i dosledan: verujemo da tehnološke kompanije i drugi privatni akteri treba da uzmu u obzir i efekte koje njihovi postupci imaju na američki narod dok nezavisno procenjuju koje informacije iznose".

Kontroverza Hantera Bajdena

Zakerbergovi komentari o Hanteru Bajdenu odnose se na priču o laptopu koji je predsednikov sin ostavio u radionici u Delaveru - kako je prvi objavio Njujork post.

Mejlovi pronađeni na kompjuteru Bajdena mlađeg sugerisali su da je njegovo poslovanje u inostranstvu uticalo na spoljnu politiku SAD dok mu je otac bio potpredsednik, pisale su novine.

Predsednik i njegova porodica su negirali da su uradili bilo šta pogrešno.

Priča je dodatno odbila na značaju u polemikama desničara u SAD i tačka sporenja jer su neke društvene mreže cenzurisale sadržaj.

„U retrospektivi, nije trebalo da umanjujemo priču", napisao je Zakerberg.

„Promenili smo naše poslovne politike kako bismo bili sigurni da se ovo više ne ponovi".

Zakerberg je rekao i da ne planira da pruža podršku pre izbore.

Tokom 2020. dao je 400 miliona dolara preko filantropske inicijative Čen Zakerberg čiji je cilj bio da pomogne vladinim kancelarijama da sprovedu izbore tokom pandemije.

Međutim, brzo su se proširile dezinformacije na društvenim mrežama u kojima su optuživali Zakerberga da je efikasno iskoristio rupu u zakonu da zaobiđe gornje granice donacija kako bi pomogao da Bajden bude izabran.

Zakerberg je rekao da su njegove donacije bile „osmišljene da budu nestranačke".

„Ipak, uprkos analizama koje sam video da pokazuju drugačije, znam da neki ljudi veruju da je ovaj rad koristio jednoj strani.

„Cilj mi je da budem neutralan i da ne igram drugačiju ulogu- ili čak da izgledam kao da igram ulogu - tako da ne planiram da dam sličan doprinos u ovom (izbornom) ciklusu".


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: