Referendum u Moldaviji: Polovina za, polovina protiv EU

Aktuelna predsjednica Moldavije Maja Sandu je dobila većinu u prvom krugu predsjedničkih izbora, ali je procenat glasova manji od očekivanog - 41 odsto

6264 pregleda 16 komentar(a)
Prebrojavanje listića u Moldaviji, Foto: Reuters
Prebrojavanje listića u Moldaviji, Foto: Reuters

Referendum u Moldaviji o tome da li da promeni ustav i da se obaveže na pridruživanje Evropskoj uniji pokazao je duboke podele u društvu.

Na osnovu 97 odsto prebrojanih glasova, referendum u Moldaviji pokazao je potpunu podeljenost u društvu - 51,1 odsto je reklo NE ulasku u EU, a 49,9 odsto je za.

Takav rezultat je malo ko očekivao, jer su nekoliko nedavnih istraživanja predviđala glatku pobedu ulaska u EU.

Maja Sandu, sadašnja proevropska predsednica Moldacije, rekla je da je tesan rezultat proizvod „stranog mešanja" u moldavsku politiku.

„Bio je to nečuveni napad na demokratiju", rekla je ona, pozivajući se na tvrdnje da je Rusija plaćala ljudima da glasaju na određeni način, što Moskva poriče.

Pored referenduma o promeni ustava, Moldavci su u nedelju glasali i na predsedničkim izborima.

Sandu je dobila većinu u prvom krugu, ali je procenat glasova manji od očekivanog - 41 odsto.

Moraće u drugi krug izbora 3. novembra u kojem se očekuje da će se protivnici ujediniti oko njenog protivkandidata.

A to će biti Aleksandar Stojanoglo, koga podržava proruska Partija socijalista, koji je osvojio 27 odsto glasova, što je znatno više od očekivanog.

Treći je bio populista Renato Usati, a za njim bivša guvernerka Gagauzije Irina Vlah.

Ako ostali kandidati daju podršku Stojanoglu uoči drugog kruga, Sandu bi mogla da bude u velikom problemu da ostane predsednica.

EPA

Sandu je optužila „kriminalne grupe" da su u saradnji sa „stranim snagama" uticali na izbore koristeći novac, laži i propagandu.

Sandu je rekla i da njena vlada ima „jasne dokaze" da je kupljeno 300.000 glasova, što je nazvala „prevarom neviđenih razmera".

Kremlj je odlučno negirao da je umešan u tvrdnje o kupovini glasova.

Moldavija trenutno pregovara sa EU o članstvu.

Ovi pristupni pregovori će se nastaviti uprkos nedeljnom ishodu, pošto referendum nije bio pravno obavezujući.

Glasanje je, međutim, trebalo da učini proces nepovratnim, ali je sada izazovniji.

„Rezultat nije bio onakav kakav smo očekivali", rekao je jedan od savetnika moldavske predsednice u izbornom štabu, gde je vladala ne baš vesela atmosfera.

Sandu je vodila kampanju za glasanje za evropski put na referendumu, govoreći da da odrediti budućnost Moldavije za „mnoge decenije unapred".

Kada su se na ekranima pojavili prvi rezultati, oni su bili ohrabrujući po Sandu i njenu politiku, ali je atmosfera naglo splasla kako su počeli da pristižu rezultati iz manjih mesta i ruralnih područja.

Jedan sat posle ponoći, mnoge pristalice Maje Sandu već su bile napustile izborni štab u Kišinjevu.

Nadali su se da će proslaviti njenu pobedu i pre nego što se prebrojavanje završi.

Ali zastavice EU kojima su pristalicama davane po ulasku da bi njima mahale, ostale su na stolicama ili razbacane po zemlji.

Nekoliko predsedničkih kandidata bojkotovalo je referendum.

Aleksandar Stojanoglo rekao je da ne podržava promene ustava, iako je dodao da podržava "evropske težnje" Moldavije.

Međutim, mnogi mladi ljudi koji su u nedelju čekali na biračkim mestima bili su glasni u podršci budućnosti Moldavije kao zemlje članice EU, a neki su rekli da glasaju zato što žele evropsku budućnost, pre svega bolji ekonomski položaj i perpsektivu.

Pojedini su rekli da im je dosadilo da ih „vuku" ka Moskvi, decenijama nakon raspada Sovjetskog Saveza i nezavisnosti Moldavije.

Bonus video: