Dobijanje pozivnice za ulazak u NATO alijansu na koncu ove godine smatram vrlo izvjesnim i realno dostižnim jer je Crna Gora na tom, strateški važnom planu, ostvarila mjerljive rezultate u oblastima kao što su vladavina prava, bezbijednost i odbrana, te u posljednjim mjesecima obezbijedila jačanje podrške javnosti za članstvo naše zemlje u ovaj savez.
U susret trećem Kongresu Bošnjačke stranke, koji će donijeti važne programske manifeste za buduće djelovanje naše političke organizacije,nastavićemo još snažnije promovisati i davati na važnosti daljim integracijama Crne Gore u NATO.
Nesumnjivo je da su Bošnjaci jedan od rijetkih naroda koji unutar svog korpusa daje plebiscitarno podršku učlanjenju Crne Gore u NATO savez. Razloga je nekoliko, počevši od nemilih dešavanja devedesetih godina koja se vežu za ratna razaranja i ljudske žrtve kojih ne bi bilo da je tadašnja zajednička država bila članica NATO alijanse, do težnje da sredine u kojima žive Bošnjaci budu ekonomski snažnije kako bi standard života bio na većoj razini.
Primarni cilj NATO-a je zaštita slobode i bezbjednosti država članica političkim i vojnim sredstvima. Svim narodima u Crnoj Gori, posebno manjinskim zajednicama, potrebna je demokratija i sigurnost u pravom smislu te riječi, koje će stvoriti pretpostavke dugoročne stabilnosti za buduće generacije.Mišljenja sam da ogroman stepen podrške procesu integracija Crne Gore u NATO u sredinama gdje žive dominantno manjinske nacionalne zajednice govori da su Bošnjaci i drugi manjinski narodi uvijek davali podršku demokratskim iskoracima koji teže učiniti društvo naprednijim.
Vladavina prava, smanjenje korupcije i kriminala, poštovanje temeljnih ljudskih prava i u tom kontekstu prava manjinskih nacionalnih zajednica, jačanje institucija sistema, ekonomska i politička stabilnost su postulati na kojima počiva evro-atlanska politika.
Smatram da Crna Gora sukcesivno i nesmetano ispunjava prioritetne zadatke i uspješno predvodi region u interacijama.
Važno je naglasiti potrebu pozicioniranja Crne Gore u širim bezbjednosnim okvirima, u sistemu koji predstavlja odbrambeni kišobran, u kome ista pravila važe za sve države - male i velike.
Dakle, bezbjednost svake zemlje pojedinačno, kao članice NATO-a, predstavlja obavezu i zadatak čitavog saveza. Takva činjenica nas ohrabruje da još više afirmišemo ideju koja će nas svrstati u redove prosperitetnih zemalja.
Crna Gora kao regionalni lider kroz integrativne procese treba poboljšati i ekonomsku sliku otvarajući svoje tržište prema Evropi i svijetu, inkoropirajući sebe u globalne aranžmane.
Direktne strane investicije predstavljaju važan faktor u razvoju i rastu zemlje kao što je Crna Gora, mlada država koja je kao dio globaliazionih procesa zahvaćena tranzicijom. Privlačenje stranog kapitala od strane nerezidenta bazira se na uvjerenju investitora da je ta zemlja sigurno mesto za investicije.
Kroz investicije jača dalji razvoj u svim dijelovima zemlje, naročito u privrednim granama kao što su turizam, poljoprivreda, saobraćajna infrastruktura. Ozbiljnije poboljšanje ekonomskog ambijenta stvara uslove za bolji standard i perspektivu za mlade ljude. Naravno, nije ulazak u NATO sam po sebi dovoljan uslov da bi se bolje živjelo. Međutim, stvaranje pretpostavki za bezbjedan život, znači i otvaranje perspektive za ekonomska ulaganja, smanjenje siromaštva i pokretanje privrede prvenstveno u područjima koja naseljava bošnjački živalj.
Smatram da partnerstvo sa ekonomskim silama koje su već članice NATO saveza predstavlja veliki korak i nesumnjiv proces koji će uslijediti i za Crnu Goru i njeno uključivanje u međunarodne tokove kapitala izlaskom i pozicioniranjem na međunaordno tržište.
Politička stabilnost je neophodan uslov ekonomskog razvoja jer se kapital ne ulaže tamo gdje je politički prekaritet. U tim područjima nema velikih razvojnih projekata, a samim tim ni boljitka ekonomske slike. Mislim da su naši ciljevi vizionarski i usmjereni prema bogatijem i zdravijem društvu, što znači stabilna zemlja koja je interesantna za ulaganja.
Približiti se Evropskoj uniji treba značiti i usaglašavanje sa standardima NATO-a.Ponoviću, i jedan i drugi proces su izuzetno važni i visoko rangirani u programskim načelima Bošnjačke stranke. To su integracije u dvije alijanse, koje imaju mnogo zajedničkih vrijednosti, put koji su prošle sve države regiona koje su u novijem vremenu postale članice EU.
Crna Gora od sticanja svoje nezavisnosti do danas nastoji zagovarati bezbijednost regiona i promovisati demokratske vrijednosti čije reperkusije su zasigurno mir i sigurnost na našim prostorima, što predstavlja neophodan uslov daljeg razvoja jugoistočnog dijela Evrope.
Bošnjaci su mnogo puta demonstrirali da svojoj državi žele dobro smatrajući da sigurnost i bezbjednost nemaju alternativu. Želimo da naša djeca žive na ovim prosotrima, u zajedničkoj multikulturalnoj Crnoj Gori, u sinergetskom suživotu sa svojim prijateljima drugih vjera i nacija.
Smatram da nakon dobijanja pozivnice za pristupanje NATO savezu, potpuni epilog treba biti krunisan u Parlamentu, jer je taj dom relevantna adresa i demokratski iskaz izabranih predstavnika građana.
Komunikacioni tim Savjeta za članstvo u NATO
Bonus video: