Donarumine odbrane za potoke suza na Vembliju

Italija je na Vembliju slavila na 16. Evrospkom prvenstvu - EURO 2020, slavivši penalima protiv Engleske - 3:2

5415 pregleda 0 komentar(a)
Igrači "azura" vjerovali su da Đanluka Vijali donosi sreću ekipi - Vijali i Manćini, Foto: Shutterstock

Pozornica najveća - "Vembli" 11. jula 2021. godine, i svi su se nadali da će kolijevka fudbala napokon prigrliti prvi naslov prvaka Evrope, ali...

Italija Roberta Manćinija je bila ekipa koja je na šampionat došla neporažena tokomu tri godine njegovog mandata, rušila je rekorde u nizu nepobjedivosti u svjetskom fudbalu. Epilog - Italija je osvojila EURO 2020.

I to italijanski, na penale 3:2, nаkon što nakon 120 minuta nije bilo pobjednika - 1:1.

Povela jе Engleska već u 2. minutu preko Luka Šoa, koji je na drugoj stativi završio kontru Tripijea.

No, nakon kornera i udarca Marka Veratija je golman Pikford odbio loptu na statiivu a Leonardo Bonući je bio najbliži i izjednačio u 67. minutu.

Junak u penal seriji bio je Đanluiđi Donaruma, koji je odbranio penale Bukaju Saki i Džejdonu Sanču.

Engleska je plakala zbog Donarume ali je Italija slavila Manćinija, koji je preporodio ekipu nakon nesupješnih kvalfikacija za Mundijal 2018. godine, težio napadačkom i atraktivnom fudbalu.

Na 16. Evropskom prvenstvu Italija je došla do drugog naslova prvaka Starog kontinenta, prvog nakon 1968. godine.

A dugo pripremano jubilarno prvenstvo, 60 godina nakon prvog, pomjereno je za godinu zbog pandemije kovid virusa, odigrano je tek 2021. godine, ali je ipak ostao isti naziv - EURO 2020.

Bilo je to prvo prvenstvo sa upotrebom VAR tehnologije, igralo se u 11 gradova iz 10 država, ali je završnica - polufinala i finale bilo na "Vembliju".

"Azuri su u polufinalu penalima - 4:2, bili bolji od Španije, nakon što je utakmica završen sa 1:1, a Engleska je golom Harija Kejna u produžecima savladala Dansku sa 2:1.