Euro 2024: Nije senzacija, jeste iznenađenje: Turska eliminisala Austriju, protiv Holandije za polufinale

Kompletirana osmina finala Evropskog prvenstva

Ažurirano: 02.07.2024. 23:22h
Završeno
22:54h

Turska je uradila ono što je malo ko vjerovao da može gledajući izdanja Austrije u grupnoj fazi.

Ali, sve je sada Austrijancima uzalud - Turci su među osam najboljih na Evropskom prvenstvu nakon pobjede od 2:1 u Lajpcigu.

Junak je bio dvostruki strijelac Merih Demiral, koji je pogodio u 57. sekundi i 59. minutu, a posljednju riječ je imao golman Mert Gunok koji je u 95. odbranio veliku šansu Baumgartnera.

Jedini gol za Austriju je postigao Gregorič sredinom drugog poluvremena - od tog momenta je trajala dominacija njegove ekipe, ali Turska je izdržala i stigla do četvrtfinala Eura prvi put od 2008.

Za plasman u polufinale će se boriti sa Holandijom koja je ranije danas lako izašla na kraj sa Rumunijom - 3:0.

Izmjena: 23:22h
22:53h

Kraj utakmice: Turska je u četvrtfinalu Eura - savladala je Austriju 2:1 i zakazala duel sa Holandijom.

22:51h

Kakva je to bila šansa za Austriju - u 95. minutu je Gunok spektakularno odbranio šut glavom Baumgartnera.

22:51h

Nova šansa za Jilmaza, sada ga je zaustavio Penc.

22:48h

Četiri minuta sudijske nadoknade.

22:46h

Mogla je Turska da otkloni dileme oko putnika u četvrtfinale - Jilmaz je želio da postane junak, šutirao je umjesto da asistira i promašio je sve.

22:33h

Merih Demiral je prvi defanzivac koji je postigao dva gola u nokaut fazi velikog takmičenja još od Francuza Lilijana Tirama koji je bio dvostruki strijelac u polufinalu Mundijala 1998. protiv Hrvatske.

22:25h

GOOOOL! Reakcija Austrije - sada je 2:1, nakon pogotka Gregoriča u 66. minutu.

Treći gol iz prekida, ponovo nakon kornera.

Austrija - Turska
22:18h

GOOOOL! Turska vodi 2:0 od 59. minuta - opet je strijelac bio Demiral.

Ponovo je za Austrijance bio koban korner, sada je iskusni štoper šutirao glavom i matirao Penca.

22:09h

Nakon skoro 50 minuta, velika šansa za Austriju - imao je Arnautović, ali je zicer odbranio golman Gunok.

Kao da Austrijanci pojačavaju tempo, odmah poslije prilike Arnautovića je zaprijetio i Lajmer.

22:01h

Počelo je drugo poluvrijeme duela Austrije i Turske. Dvije izmjene je napravio Rangnik - umjesto Envenea i Šmida ušli su Pras i Gregorič.

21:57h

Pobjednik duela Austrija - Turska će se u četvrtfinalu sastati sa Holandijom, koja je ranije danas savladala Rumuniju 3:0.

Selektor "lala" Ronald Kuman nije krio zadovoljstvo nakon ubjedljivog trijumfa:

Izmjena: 22:18h
21:46h

Kraj prvog poluvremena u Lajpcigu - vodi Turska protiv Austrije 1:0.

21:45h

Minut sudijske nadoknade.

21:22h

Gol Demirala je najbrži u istoriji u nokaut fazi evropskih prvenstava.

21:20h

Turska vodi nakon 20 minuta - razliku pravi pogodak Demirala koji je u 57. sekundi.

21:07h

Austrija mnogo opasnija u prvih sedam minuta, gotovo svaki napadač je bio opasnost, ali Turska vodi.

21:05h

Velika šansa za Austriju nakon šest minuta - Baumgartner je bio na gol liniji, nekako je Demiral izbacio loptu u korner.

21:02h

GOOOOL! Nakon svega 57 sekundi Turska je povela - 1:0.

Guler je izveo korner, Austrijanci se nekako odbranili, ali nisu mogli ništa kada je Demiral zakucao loptu pod prečku.