Na izmještanje iz prigradskog naselja Rakonje kod Bijelog Polja, dvadesetak domaćinstava sa oko stotinu pripadnika romske populacije čekaju dugo.
"U Rakonje su nam obećali prije deset godina da će nas odavde maći, a ja ne znam đe", kazao je mještanin Rakonja Nini Selimović.
Romi u ovom naselju pretežno se bave sakupljanjem otpada. Osim uslova za normalan život, glavni razlog njihovog zahtjeva za premještanje na drugu lokaciju je blizina magistralnog puta i česte saobraćajne nesreće na ovom dijelu u kojima uglavnom stradaju njihova djeca.
"Mi ne tražimo ništa od njih specijalno nego da nam obezbijede imanja ili stambeni objekat kao na Kosovu ili ovima na Koniku gore kojima je obezbijeđeno stambeno pitanje. Ovdje je rizično za djecu, za školu. Nemaju niđe đeca da izađu da se igraju. Pored puta smo, njima je to poznato koliko su naša djeca nastradala u saobraćaju", rekao je mještanin Rakonja Dragan Božović.
A praznih obećanja lokalnih vlasti u protekloj deceniji bilo je puno. Da opština luta u traženju rješenja ovog problema, dokaz su tvrdnje bivših čelnika da će krenuti u izgradnju montažnih objekata i stanova, za šta je Vlada 2009 godine opredijelila oko 600.000 eura. Stanova je bilo ali ne i za Rome.
Mjesto za nove domove Roma iz Rakonja traže i sadašnji čelnici opštine. Novim PUP-om ovaj prostor planiran je za zelenu javnu površinu. I pored upornih pokušaja da od nadležnih u lokalnoj upravi saznamo kada i gdje će premjestiti ovih dvadeset porodica romske populacije u tome nijesmo uspjeli. Kako više nemaju strpljenja, rješenje dugogodišnjeg problema, Romi iz Rakonja tražiće od novog ministra za ljudska i manjinska prava.
Bonus video: