Spektakl za oči i uši, priredili su Šveđani za publiku u Podgorici. Efektno su pokazali da nauka nije i ne mora biti dosadna.
"Apsolutno, to i želimo da pokažemo. Nauka nije samo važna za nas, već može biti i mnogo zanimljiva", kazao je Johan Zeterberg, profesor Univerziteta Lund.
Eksperimenti su se smjenjivali. Njih desetak trebalo je mladima na jednostavan i zanimljiv način da prikaže neke stvari iz fizike.
Recimo, kako gori šal zbog mješavine vode i alkohola.
Ili kako se ispaljuju čepovi u publiku.
Konačno, kako u praksi izgleda prenos signala.
"Cilj ovakvih projekata je da se razvije entuzijazam kod mladih ljudi, dakle da zavole nauku. Nije cilj da ih naučimo bilo šta u ovih sat vremena, cilj je da razvijemo kod njih jedan pozitivan osjećaj kada je nauka u pitanju, da shvate da nauka može biti i zabavna i zanimljiva", kazao je Zeterberg za TV Vijesti.
Svima je zastao dah kada je u mraku, uz obilje dima, počeo laserski šou.
Katedra za fiziku Lund univerziteta, najveća je katedra fizike u Skandinaviji sa oko četiri stotine i pedeset zaposlenih. A Lund Univerzitet nalazi se među prvima na listi od 100 najboljih univerziteta svijeta. Pruža obrazovanje i istraživanja u oblasti inženjeringa, nauke, prava, društvenih nauka, ekonomije i menadžmenta, medicine, humanističkih nauka, teologije, finih umjetnosti, muzike i drame. Ima više od 40 hiljada studenata i sedam ipo hiljada zaposlenih. Univerzitet ima promet od oko 800 miliona eura, od kojih čak dvije trećine ide u istraživanje.
"Nauka je ključna za postizanje boljeg načina života čovječanstva uopšte, u nauci ustvari leži sav razvoj. Bez ulaganja u nauku u Švedskoj ne bismo imali kompanije kao što su Volvo ili Erikson, dakle nauka je jako važna, bilo koja oblast života i rada da je u pitanju. Kao što su životna sredina, energetska efikasnost, motori, medicina... U svim tim oblastima jedini mogući napredak leži u nauci i postiže se kroz znanje", smatra profesor Univerziteta Lund.
Za kraj, Šveđani poručuju učite i radite na sebi.
"Moja poruka mladim ljudima je da ostanu u školi, dakle da se školuju, da upišu fakultet, nema veze šta i gdje studiraju. Važno je razvijati znanje i raditi na sebi. Znanje je ključ budućnosti."
Bonus video: