Strategija informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji (EU) omogućila je da se pristupni pregovori i podrška EU približe građanima, saopšteno je na konferenciji povodom dvije godine njenog sprovođenja.
Konferencija „Strategija informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore EU 2014 – 2018. godine“ organizovana je u okviru projekta „Informisanje javnosti o evropskim integracijama i podršci IPA u Crnoj Gori, koji finansiraju Delegacija EU u Crnoj Gori, Britanskja ambasada Podgorica i Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija, a implementira Britanski savjet.
Šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Mitja Drobnič kazao je da je projekat za koji su donirali 150 hiljada eura, tokom 18 mjeseci spovođenja, pokazao kako zajednički napori daju značajne rezultate – povećanu svijest o procesu pristupanja EU i o podršci koju EU pruža Crnoj Gori.
On je objasnio da su to ostvarili kroz podršku sprovođenju Strategije što je, kako je ocijenio Drobnič, proizvelo zavidne rezultate u pogledu raznolikosti i niza aktivnosti.
„Kroz sveobuhvatan pristup i dobro ciljane i pažljivo osmišljene aktivnosti, krajnji cilj projekta je ispunjen – da se dopre do najvećeg mogućeg broja komunikacinih kanala i da se pristupni pregovori i podrška EU približe građanima Crne Gore“, poručio je Drobnič.
Glavni pregovarač Crne Gore sa EU, Aleksandar Andrija Pejović ukazao je da su prije oko dvije i po godine odlučili da naprave modernu i adaptavnu Strategiju, pri čemu su se vodili najnovijim rješenjima i kreativnim pristupom.
On je rekao da je Strategija podloga za donošenje godišnjeg Akcionog plana i ukazao da, pri njegovoj izradi, nastoje da odgovornost podijele na resorna ministarstva, Skupštinu i civilni sektor.
Pejović je podsjetio da su osnovali portal eu.me koje predstavlja mjesto sa svim informacijama i dokumentima o evropskim integracijama, kao i da su napravili tv spot i pjesmu o evropskim integracijama.
On je kazao da su održali 30 javnih skupova širom države, predstavili 20 pregovaračkih poglavlja i održali niz obuka i treninga.
Direktorica Britanskog savjeta u Crnoj Gori, Vanja Madžgalj je rekla da je inkluzivni i timski pristup u radu rezultirao boljim razumijevanjem i kvalitetnijom saradnjom sa nevladinim sektorom koji su mnogo doprinijeli tom projektu, kao i efikasnijoj horizontalnoj komunikaciji unutar državne uprave kroz zajednički rad PR službi.
Takav pristup rezultirao je i, kako je dodala, boljim razumijevanjem sa medijima koji su bili u prilici da uče od velikih imena svjetskog novinarstva kroz takozvane role play simulacije.
Prema njenim riječima, ojačana je i komunikacija sa najširom javnošću kroz bogat, raznovrstan i prilagođen program koji je obuhvatio više od 80 javnih događaja.
„Ovim projektom, kako kroz finansijsku pomoć, tako i kroz svoju predanosti u upravljanju projektom, Velika Britanija je potvrdila podršku evropskim procesima u Crnoj Gori u čijoj su osnovi temeljne ekonomske i društvene reforme“, poručila je Madžgalj.
Galerija
Bonus video: