Nacrt strategije za reformu javne uprave i prateći akcioni plan ne odgovaraju suštinskim izazovima dobrog upravljanja, smatraju u Institutu alternativa (IA).
Oni su dostavili Ministarstvu unutrašnjih poslova komentare na Nacrt strategije za reformu javne uprave i prateći akcioni plan.
Iz IA su kazali da je reforma javne uprave ključni proces, ne samo za osposobljavanje uprave da odgovori brojnim zahtjevima u procesu pristupanja Evropskoj uniji, već i za dalju demokratizaciju društva.
“To se može postići prevencijom zloupotrebe javnih resursa, promovisanjem integritetom javnih zvaničnika i službenika, promocijom zasluga i spososobnosti kao ključnih kriterijuma zapošljavanja, napredovanja i nagrađivanja u javnoj upravi”, navodi se u saopštenju IA.
Iz te nevladine organizacije su ocijenili da aktuelni Nacrt strategije i prateći dvogodišnji akcioni plan, ne odgovaraju ovim izazovima na pravi način.
Prema njihovim riječima, na brojnim mjestima, uvođenjem “sitnih” aktivnosti, koje su državni organi dužni da sprovode u svakodnevnom radu, nastoji se obesmisliti strateška reforma javne uprave.
“Naročito su zanemarljive mjere koje se odnose na odgovornost i integritet, oblast koja je usko povezana sa borbom protiv korupcije”, kaže se u saopštenju IA.
Lokalne samouprave su, dodaje se, gotovo u cjelosti zapostavljene i označene kao nosioci samo jednog cilja od njih ukupno 11, a osim preko Zajednice opština, opštine pojedinačno uopšte nijesu bile uključene u izradu tog dokumenta.
“Iz toga proizilazi da je namjera autora Strategije da sprovedu reformu lokalne samouprave bez učešća samih lokalnih samouprava u osmišljavanju ili sprovođenju aktivnosti”, smatraju u IA.
Oni su kazali da, kada je u pitanju predložena koordinacija primjene Strategije, IA podržava predlog da se osnuje Savjet za reformu javne uprave.
Iz IA su predlažili da to novoformirano tijelo zamijeni Savjet za unaprjeđenje poslovnog ambijenta, regulatornih i strukturnih reformi.
“Ipak, smatramo da je u sastav novog Savjeta, pored predstavnika ključnih organa za sprovođenje strategije na nivou starješina organa i udruženja poslodavaca, neophodno uključiti i predstavnike nevladinog sektora, Zajednice opština, i akademske zajednice”, navodi se u saopštenju.
Oni su pojasnili da su sa ciljem da se unaprijedi dokument, osim opštih komentara, dostavili konkretne predloge novih ciljeva, aktivnosti, i indikatora.
IA je ukazao nadležnim institucijama na domaće i međunarodne izvore koji mogu pomoći da se formulišu početni pokazatelji stanja u ključnim oblastima, bez kojih, kako su naveli, nije moguće na utemeljen način pratiti napredak u primjeni Strategije koja se donosi na period 2016 – 2020. godine.
"Predložili smo i novi opšti cilj Strategije, koji bi trebalo da glasi Stvaranje efikasne, transparentne i servisno opredijeljene javne uprave, zasnovane na sistemu zasluga, koju karakteriše porast povjerenja građana u njen rad", kazali su iz IA.
Oni su pojasnili da bi tako formulisan cilj pratili indikatori o porastu povjerenja građana u javnu upravu, boljem rangu Crne Gore u indikatorima dobrog upravljanja (Svjetska banka), o skraćenom trajanju upravnih postupaka, povećanom stepenu izvršenja odluka Upravnog suda.
"Samo preciznim formulisanjem ciljeva, sa indikatorima koji će omogućiti ocjenu njegove ispunjenosti, naknadno će se moći sprovesti procjena učinka Strategije reforme javne uprave", ocijenili su iz IA.
To je, kako su rekli, proces koji javna uprava treba da nauči.
"Kako bi se spriječilo ono što je trenutno na djelu - situacija u kojoj se ove godine ponavljaju prioriteti, ciljevi i aktivnosti, koji su bili formulisani prije četiri godine, a koje državni organi mahom nijesu upjeli da ostvare u okviru primjene prethodne Strategije", dodaje se u saopštenju.
Bonus video: