Evropska komisija (EK) ohrabrila je sve partije u Crnoj Gori da se priključe parlamentarnom dijalogu, saopštio je visoki zvaničnik EK, Dirk Lange, navodeći da se nada da će Radna grupa doći do rješenja koja će biti od pomoći.
U Podgorici je danas završena peta sjednica Odbora za stabilizaciju i pridruživanje, na kojoj je bilo riječi o aktivnostima koje je Crna Gora sprovela tokom ove godine.
Lange je, upitan da li smatra da je sazrela situacija da se primijeni novo izborno zakonodavstvo i očekuje li dobar epilog dijaloga u Radnoj grupi, kazao da je EK otvoreno podržala inicijativu predsjednika parlamenta Ranka Krivokapića da okupi političke lidere i razgovaraju o sprovođenju izbornog zakonodavstva i nivou spremnosti Državne izborne komisije.
„Mi smo podstakli sve političke partije da se priključe tom dijalogu, a mi smo tu da posmatramo vrlo intenzivno u ovom periodu. Nadam se da će grupa koja vodi dijalog doći do rješenja koje će predstaviti javnosti i koje će biti od pomoći“, kazao je Lange na konferenciji za novinare.
Lange je kazao da su u fokusu današnje diskusije dominantno bili sadašnja politička situacija i oblast vladavine prava, dodajući da cijeni razgovor sa poslanicima, a naročito učešće potpredsjednika Vlade Duška Markovića.
„Savjet za vladavinu prava je mjesto gdje se naročito obavlja nadzor nad aktivnostima koje se dešavaju vezano za poglavlja 23 i 24, a usmjerene su ka ispunjavanju prelaznih mjerila u tim poglavljima. Nadamo se da će sve aktivnosti koje je Marković pomenuo i motivacija koju je dao članovima državne uprave, doprinijeti tome da se ostvari još bolji napredak u ovim poglavljima“, rekao je on.
Lange, koji je šef jedinice za Crnu Goru u Generalnom direktoratu za proširenje i susjedsku politiku, kazao je da su razgovarali i o spremnosti Crne Gore za predstojeće izbore i o tome koliko je država spremna da u tom procesu primijeni novo izborno zakonodavstvo.
„Uz sva politička pitanja, ne treba da zaboravimo da se mnogo posla uradilo u oblasti ekonomskih reformi i javne uprave, a i u poglavljima koji su definisana na osnovu određenih oblasti politike koje su značajne“, naveo je on.
On smatra da sad, kad su na pravi način utvrdili koje je stanje stvari u svim tim oblastima i programe za budući rad, imaju dobar program za buduće aktivnosti koje će, kako se nada, dovesti do kvalitetnog rada naredne godine i napretka.
Glavni pregovarač Aleksandar Andrija Pejović kazao je da je današnji skup kruna sastanaka u ovoj godini, i da je preostao još jedan sastanak Parlamentarnog odbora u Strazburu, čime će biti zaokružene aktivnisti u ovom segmentu saradnje sa Evropskom unijom (EU).
„Pored pregovaračkog procesa, i proces stabilizacije i pridruživanja predstavlja integralni dio naših odnosa sa EU i priliku da dodatno razmotrimo neke od aktivnosti koje imamo u procesu pregovaranja“, dodao je on.
Prema riječima Pejovića, danas je akcenat bio na oblasti vladavine prava.
„Sa poslanicima i predstavnicima Ministarstva unutrašnjih poslova imali smo priliku da prođemo kroz obaveze koje Crna Gora ima u dijelu sprovođenja paketa izbornih zakona, svega onog što se nalazi pred nama u ovom važnom političkom i tehničkom procesu“, kazao je Pejović.
Kako je rekao, prošli su kroz oblast korupcije i organizovanog kriminala i sve aktivnosti usmjerene na rad Specijalnog tužilaštva, ali i osnivanje Agencije za antiukorupciju.
Lange je, upitan da pojasni poziciju u vezi sa ekonomskim državljanstvom, rekao na konferenciji za novinare da ne postoji jedinstven stav i propis u pravnoj tekovini EU po pitanju ekonomskog državljanstva.
„Ali znate da se, i kod država koje imaju ekonomsko državljanstvo, pojavljuju određena pitanja i da se o njima razgovara. Da bih mogao konačan stav da kažem o ekonomskom državljanstvu u kontekstu Crne Gore, morao bih da imam mnogo više informacija i detalja o tome kako to funkcioniše i šta znači u ovom kontekstu“, poručio je Lange.
Galerija
Bonus video: