Članstvo Srbije u EU podržava 59 odsto građana

"Najčešći razlozi koje navode građani koji podržavaju članstvo u EU su bolja budućnost, prosperitet, bolje šanse za zaposlenje i bolji životni standard. Oni koji su protiv članstva kao glavne razloge navode povećanje siromaštva i nezaposlenost, gubitak nacionalnog identiteta i suvereniteta, eksploataciju prirodnih resursa", kazala je Brakus
52 pregleda 1 komentar(a)
Evropska unija, Foto: Shutterstock
Evropska unija, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 02.12.2015. 15:48h

Članstvo Srbije u Evropskoj uniji podržava 59 odsto građana a na eventualnom referendumu o pristupanju EU, 56 odsto građana bi glasalo za dok bi protiv pridruženja glasalo 26 odsto, pokazuju danas predstavljeni rezultati istraživanja stavova gradjana Srbije preme EU integracijama.

Prema riječima izvršne direktorke agencije TNS Medium Galup Slađane Brakus, odnos građana prema EU je stabilan, tako da 44 odsto ima generalno pozitivno mišljenje o Uniji dok 28 ima negativne asocijacije.

"Najčešći razlozi koje navode građani koji podržavaju članstvo u EU su bolja budućnost, prosperitet, bolje šanse za zaposlenje i bolji životni standard. Oni koji su protiv članstva, a njih je 36 odsto, kao glavne razloge navode povećanje siromaštva i nezaposlenost, gubitak nacionalnog identiteta i suvereniteta, eksploataciju prirodnih resursa", kazala je Brakus u Beogradu.

Ona je navela da mlađi i obrazovaniji imaju pozitivniji odnos prema EU u odnosu na starije građane nižeg obrazovanja kao i da članstvo u EU podržavaju glasači stranaka "demokratske orijentacije", uključujući i vladajuće partije.

Istraživanje je pokazalo da najveći broj građana, njih 46 odsto, smatra da je priznanje nezavisnosti Kosova glavni uslov koji Srbija mora ispuniti kako bi postala članica EU ali i da je 64 odsto građana protiv priznanja nezavisnosti u cilju ulaska u Uniju.

"Sa druge strane, dijalog Beograda i Prištine i normalizaciju odnosa podržava oko 60 odsto građana", navela je Brakus i dodala da je smanjen broj građana koji očekuju da će EU postaviti nove uslove pred Srbiju u procesu pridruživanja.

Kako je istakla, 53 odsto građana očekuje da će Srbija postati članica EU za deset godina ili ranije dok 14 odsto smatra da se to nikada neće dogoditi.

Brakus je dodala da građani spontano percipiraju Rusiju kao najvećeg donatora dok u ponuđenoj listi stavljaju Uniju ispred Rusije, Njemačke i Japana.

Upitan kako komentariše podatak da većina građana podržava članstvo u EU ali ne i priznanje nezavisnosti Kosova, koju više od 60 odsto građana navodi kao ključni uslov pridruživanja, šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport je kazao da Brisel ne traži od Srbije da prizna Kosovo već sveobuhvatnu normalizaciju odnosa sa Prištinom.

Istraživanje agencije TNS Medium Galup, sprovedeno je od 1. do 7. oktobra na uzorku od 1.247 ispitanika.

Bonus video: