Evropska komisija (EK) ne može da podrži bojkot i još jednom poziva sve političke aktere da za demokratski dijalog koriste parlament, poručili su predstavnici EK na sjednici skupštinskog Odbora za evropske integracije.
Šef delegacije Evropske unije u Podgorici, Mitja Drobnič, i šef Jedinice za Crnu Goru u Generalnom direktoratu za susjedsku politiku i pregovore o proširenju, Dirk Lange, predstavili su danas članovima Odbora Izvještaj EK o napretku Crne Gore.
"Treba istaći značajnu rečenicu da će napredak u pregovorima zavisiti i od napretka na području vladavine prava, što će se procjenjivati i pratiti kroz rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala", kazao je Drobnič.
Lange je, kako prenosi Radio Slobodna Evropa, ukazao na postojanje nekoliko problema – nepostojanje povjerenja u izborni proces, bojkot institucija dijela političkih subjekata i nasilje na protestima koje je došlo od demonstaranata, ali i policije.
"Primijetili smo određeno nasilje i tražimo da se sve to istraži i pozivamo sve političke partije da se ponovo uključe u konstruktivan dijalog u institucijama, odnosno parlamentu", naveo je on.
Drobnič je poručio da ne treba zatvariti razgovore o zloupotrebi državnih resursa u izborne svhe, navodeći da bojkot institucija nije prihvatljiv kao način političkog djelovanja i pozvao političke partije da u parlamentu razgovaraju o problemima.
"Izvještaj ponovo spominje potrebu da se ne završi debata o takozvanoj zloupotrebi državnih resursa. Bojkot nije rješenje, nije demokratski mehanizam, prema tome, EK bojkot ne može da podržava i ponovo se pozivaju svi politički aktieri u Crnoj Gori da koriste parlament kao instituciju u kojoj se vrši demokratski dijalog", naveo je on.
Predstavnici Demokratske partije socijalista su saopštili da jesu za dijalog o pravilima za predstojeće izbore, ali su konstatovali da su dosadašnji izbori bili fer i pošteni, a da su bili nezadovoljni oni koji su izgubili na izborima.
Poslanik Obrad Stanišić kazao je da se izbori u Crnoj Gori, otkad je samostalna, i prije toga, nijesu održavali bez budne pažnje predstavnika međunarodnih organizacija i Evropske unije.
"Znači, ti su izbori ocjenjivani kao demokratski, ali nekome padne na pamet pred kraj izbornog ciklusa, posle skoro četiri godine, da se sjeti da su izbori bili neregularni i da parlament zbog toga treba osvajati ne na izborima, nego u parlament treba ulazisiti sa bakljama, kamenicama, motkama i molotvljevim koktelima", kazao je on.
Sjednici niejsu prisustvovali poslanici opozicionih stranaka, osim Pozitivne Crne Gore.
Azra Jasavić iz te partije optužila je organizatore protesta i nezavisne medije za, kako je rekla, destabilizaciju zemlje.
"Ali niko nema pravo da nasilno protestuje i destabilizuje Crnu Goru. To je ono protiv čega će se Pozitivna, sa svim potencijalima, koliko god da su veliki ili mali, maksimalno moći nositi i neće izbjegavati pritiske koji dolaze upravo od onih kolega koji ne razumiju kakvi nas izazovi upravo očekuju, od takozvanih nezavisnih medija koji, nažalost, pokušavaju da kanališu politićku scenu", rekla je ona.
Bonus video: