Energetika je prepoznata kao jedan od najvažnijih razvojnih resursa i strateških grana u Crnoj Gori, koja značajno doprinosi ekonomskom razvoju, saopštila je generalni direktor Direktorata za energetsku efikasnost u Ministarstvu ekonomije, Dragica Sekulić.
Ona je ocijenila da se energetika mora posmatrati i u jednom drugom kontekstu koji podrazumijeva da se osim njenog razvoja, u cilju što boljeg korišćenja sopstvenih resursa, mora voditi računa i prilikom razvoja tih resursa ukoliko se ugrožava životna sredina.
„Drektive Evropske unije (EU) i razvoja modernog društva nam nalažu da u narednom periodu i kroz sektor transporta jako vodimo računa o upotrebi obnovljivih izvora energije i mjera energetske efikasnosti“, ocijenila je Sekulić na konferenciji za novinare na kojoj predstavljan projekat Razvoj održivog korišćenja energije.
Prema njenim riječima, Ministarstvo ekonomije je iz tog razloga apliciralo kod Evropske unije (EU), i kroz projekat IPA 2011 pod nazivom Razvoj održivog korišćenja energije, dobilo određena sredstva za primjenu mjera obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u sektoru transporta.
„Ono što očekujemo od ovog projekta je da prvo sagledamo mogućnosti upotrebe obnovljivih izvora energije u sektoru transporta, mogućnosti primjene mjera energetske efikasnosti i da u skladu sa onim što pronađemo kao moguće mjere napravimo odgovarajući pravni okvir i pripadajuće podzakonske akte“, kazala je Sekulić.
Ona je navela da je nedostatak u tom sektoru nesistematično prikupljanje podataka u oblasti transporta, koje je neophodno za razvoj tog projekta.
Projektom je, kako je dodala, planirano formiranje Upravnog odbora koji će sa crnogorske strane nadgledati implementaciju projekta i pomagati Ministarstvu ekonomije prilikom usvajanja očekivanih rezultata projekta.
„Takođe je planirano i formiranje pet radnih grupa koje bi trebalo da obuhvate sve one institucije koje mogu imati bilo kakve veza sa upotrebom obnovljivih izvora i energetske efikasnosti u oblasti transporta“, rekla je Sekulić.
Zamjenik šefa sektora za saradnju Delegacije EU u Crnoj Gori, Daniel Hurtado, rekao je da bi Podgorica trebalo da osmisli strategiju kojom bi se uvela efikasnija taksi vozila, pravljenjem zakona koji će promovisati upotrebu hibridnih goriva.
On je kazao da je za strance koji dolaze u Crnu Goru nevjerovatan toliki broj taksi vozila u Podgorici i niske cijene.
To je, kako je ocijenio, jedan od razloga zbog čega bi grad Podgorica trebalo da osmisli neku svoju strategiju za to veoma važno pitanje.
„Tako niske cijene su sjajne, ali nije sjajno za našu životnu sredinu“, poručio je Hurtado.
On je saopštio da je Energetska politika EU usmjerena na ostvarenje tri cilja, gdje prvo treba obezbijediti dobru i sigurnu ponudu energije koja omogućava pouzdano pružanje usluga kad god je to potrebno.
„Treba obezbijediti i pristipačne cijene za domaćinstva, biznis i industriju i smanjiti emisija gasova staklene bašte, da se smanji zagađenje, kako bi potrošnja energije u EU bila održiva“, poručio je Hurtado.
Hurtado je saopštio da je zavisnost od uvoza energije jedan od najvećih izazova trenutno, jer EU uvozi preko polovine svojih potreba za energetikom, što je na godišnjem niovu oko 350 milijardi eura.
On je dodao da na sektor transporta odlazi 30 odsto ukupne potrošnje energije, kao i da se uvoz energije za transport svake godine povećava.
„Ukoliko se ovakva situacija nastavi, do 2030. godine EU će biti zavisna od uvoza za preko 90 odsto svojih potreba za naftom i oko 80 odsto potreba za gasom“, objasnio je Hurtado.
Prema njegovim riječima, da bi se to smanjilo, strategija u transportu se bazira na zamjeni nafte altrenativnim izvorima, promociji energetske efikasnosti u vozilima na napredne tehnologije i vozilima sa efikasnijim gorivima kao i na promociji povećanja upotrebe javnog prevoza kroz energetski efikasna vozila.
On je podsjetio da se Crna Gora obavezala na uštedu energije od devet odsto do 2018. kao i na 33 odsto udjela obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji električne energije.
„Jedna od najvećih izazova je ustanovljavanje obaveznih rezervi nafte“, kazao je Hurtado.
On je podsjetio da je EU je osmislila strategiju za 2020. godinu pod nazivom 20 20 20, čiji je cilj smanjenje 20 odsto emisije gasova sa efekatom staklene bašte, u poređenju sa nivoima iz 1990. godine, zatim najmanje 20 odsto udjela potrošnje obnovljive energije i 20 odsto uštede energije u odnosu na uobičajne izvore.
Direktor projekta European Profiles, Kostas Bakolas, smatra da je glavni cilj projekta doprinos daljim energetskim reformama u Crnoj Gori, u cilju usklađivanja sa pravnim tekovinama EU u oblasti energetike.
„Svrha projekta je podrška razvoju i primjeni relevantnog regulatornog okvira u cilju povećanja održivog korišćenja energije, sa fokusom na sektor transporta“ rekao je Bakolas.
On je naveo da su aktivnosti koje su u planu da se realizuju do kraja godine, izrada studije o potencijalu proizvodnje bio goriva u Crnoj Gori, kao i izrada studije o analizi mogućnosti upotrebe drugih vrsta goriva u sektoru transporta.
Bakolas je dadao da će uputiti preporuku Monstatu za unaprijeđenje nacionalne energetske baze podataka, kako bi se bolje pratila potrošnja energije, sa specijalnim fokusom na sektor transporta.
„Potrebno je i podizanje svijesti o održivoj upotrebi energije, u cilju razvoja i napredovanje projektnih aktivnosti“, poručio je Bakolas.
Projekat Razvoj održivog korišćenja energije u Crnoj Gori počeo je u aprilu ove godine i planirano je da traje 24 mjeseca.
Projekat finansira Delegacija EU u Crnoj Gori, korisnik je Ministarstvo ekonomije. Za implementaciju su zaduženi European Profiles u konzorcijumu sa EPTISA Servicios de Ingenieria.
Bonus video: