Od 28 članica EU, njih 15 zahtjeva potpuno uklanjanje genetski modifikovanih organizama sa svoje teritorije, pošto se prilbližio rok za opredjeljenje o novim evropskim propisima o GMO usjevima, saopštio je portparol Evropske komisije.
Rastuća lista članica koje zadaju udarac biotehnološoj industriji, jer žele potpunu zabranu uzgajanja GMO na svojim teritorijama, uklučuje i najznačajnije zemlje kao što su Njemačka i Francuska.
Britanija takođe traži zabranu za Škotsku, Vels u Sjevernu Irsku, ostavljajući samo Engleskoj slobodu da dobrovoljno dozvoli gajenje GM biljaka.
Na listi onih koji traže potpunu zabranu, nalaze se i Austrija, Bugarska, Hrvatska, Kipar, Grčka, Mađarska, Italija, Litvanija, Letonija, Holandija i Poljska. Belgija je odlučila da Valoniju zadrži bez GMO usjeva. Države članice imaju rok do 3. oktobra da odbace novo široko evropsko zakonodavstvo o GMO usjevima.
Ti nacionalni zahtjevi moraju biti dostavljni velikim multnacionalnim kompanijama kao što su Monsanto i Dov, sa ciljem da bi se spriječilo uzgajanje GMO, koji je već EU odobrila, u procesu autorizacije.
EU je već uklonila više od 70 GMO proizvoda, ukljucujući hranu za ljude i životinje i rezano cvijeće. Agrokompanije imaju pravo da se suprotstave zahtjevima da ti GMO proizvodi budu zabranjeni u pojedinim zemljama članicama, prenosi AFP.
Ako to čini, držva članica može da se pozove na ozbiljne razloge za zabranu, kao što su specifična životna sredina ili poljoprivredna pitanja.
Neke zemlje EU strahuju da GM hrana predstavlja potencijalnu opsanost po javno zdravlje i da može loše da utiče na ugled lokalnih poljoprivrednih proizvoda. Za neke druge zemlje, GMO predstavlja osnovnu tehnologiju koja se ne može zanemariti, kao ključ za ishranu rastuće svjetske populacije.
Bonus video: