Jaćimović: Predstoji faza sprovođenja zakonodavstva EU u crnogorskom ambijentu

Zatvaranje dva poglavlja koja se odnose na obrazovanje i nauku je uobičajna praksa, jer se radi o puno “meke“ legislative koja je ostavljena državama da same urede i prilagode svojim potrebama i kulturi”, objasnila je ona
294 pregleda 0 komentar(a)
Danijela Jaćimović, Foto: Arhiva Vijesti
Danijela Jaćimović, Foto: Arhiva Vijesti
Ažurirano: 13.07.2015. 15:28h

Crna Gora ide uspješnom dinamikom prema Evropskoj uniji (EU) i nakon 20 otvorenih poglavlja predstoji faza sprovođenja zakonodavstva EU u crnogorskom ambijentu što zahtijeva vrijeme i novac, poručila je profesorica Danijela Jaćimović.

Ona je, komentarišući činjenicu da je Crna Gora za tri godine pregovora sa EU otvorila 20 i privremeno zatvorila dva pregovaračka poglavlja, ocijenila da to znači da postoje uslovi za prenošenje zakonodavstva EU u crnogorsko.

“Crna Gora ide uspješnom dinamikom gdje zajedno sa Evropskom komisijom (EK) procjenjuje da su se stekli uslovi za otvaranje značajnog broja poglavlja”, kazala je Jaćimović agenciji MINA.

Na pitanje da prokomentariše činjenicu da su tek dva poglavlja privremeno zatvorena, kao i da li očekuje zatvaranje novih poglavlja u bliskoj budućnosti, Jaćimović je ukazala na prirodu pregovaračkog procesa.

“Treba imati u vidu samu prirodu pregovaračkog procesa. Zatvaranje dva poglavlja koja se odnose na obrazovanje i nauku je uobičajna praksa, jer se radi o puno “meke“ legislative koja je ostavljena državama da same urede i prilagode svojim potrebama i kulturi”, objasnila je ona.

To, kako je naglasila, ne znači da EK neprestano ne prati šta se dešava sa u ovim sektorima i da li se razvijaju u skladu sa zacrtanim EU ciljevima i standardima.

“U bilo kom trenutku ako države članice ili EK uoče da postoje određeni “zastoji”, pregovori se mogu ponovo otvoriti. Zato se i kaže privremeno zatvorena”, objasnila je Jaćimović.

Prema njenim riječima, dosta poglavlja je otvoreno i to govori da u tim oblastima postoje uslovi za prenošenje, a kasnije i implementaciju EU legislative u crnogorski ambijent.

“To karakteriše početnu fazu pregovora. Tek nam predstoji zahtjevniji i složeniji proces koji se odnosi na prenošenje EU zakonodavstva, a posebno njegova primjena, koja će zahtijevati strukturne reforme, dosta novca i vremena”, kazala je Jaćimović.

Na pitanje da li se posljednja dešavanja u Grčkoj mogu odraziti na odnos EU i njenih država članica prema proširenju i da li to, u krajnjem, može uticati na proces pristupanja Crne Gore, Jaćimović je kazala da kriza u Eurozoni svakako nije dobar ambijent za proširenje.

“Svakako kriza u Eurozoni nije najbolji ambijent za dalja širenja, ali jeste i instrument gdje će se uslovi i kriterijimi dodatno izbrusiti, postati jasniji za obije strane”, objasnila je ona.

Prema riječima Jaćimović, efekti krize su već uticali na odnos prema proširenju.

“Efekti eurokrize donekle su uračunati u srednjoročni plan EU, gdje do 2020. godine nije predviđeno širenje EU”, zaključila je Jaćimović.

Bonus video: