Evropska komisija je predložila Nacrt budžeta Evropske unije za 2016. u vrijednosti od 143,5 milijardi eura, u cilju podrške oporavku evropske ekonomije.
Novac će biti uložen u podsticanje inovacija, otvaranje radnih mjesta, približavanje članica i regiona EU i jačanje uloge EU kao globalnog igrača, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Komisije.
Predlog budžeta uključuje i doprinose Evropskom fondu za strateške investicije (ESFI), koji je ključni dio Junkerovog investicionog plana. Nacrt budžeta biće poslat Evropskom parlamentu i članicama EU koji će zajednički odlučivati o konačnom budžetu.
Predviđeno je da gotovo polovina sredstava (66,58 milijardi eura) bude upotrijebljena za stimulisanje privrednog rasta, zaposlenosti i konkurentnosti, a 42,96 milijardi eura za poljoprivredu.
U podršku političkim prioritetima Komisije, uključujući energetsku uniju i jedinstveno digitalno tržište biće uloženo 1,67 milijardi eura.
Dodatnih 1,8 milijardi eura biće uloženo u Erasmus, evropski program za obrazovanje, obuku, mlade i sport, zahvaljujući kojem će u periodu od 2014. do 2020. više od četiri miliona mladih moći da radi i studira širom EU.
U jačanje konkurentnosti kroz istraživanje i inovacije otići će 10 milijardi eura, dok će u EFSI biti uloženo dvije milijarde eura. Brisel je 9,5 milijardi eura odvojio kao odgovor na eksterne krize, poput onih u Ukrajini i Siriji, kao i na humanitarnu pomoć za one kojima je najpotrebnija.
Budžet EU čini oko jedan odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Unije, ali zahvaljujući svom fokusu na rezultate, ima veliki uticaj. U periodu od 2007. do 2013, prosječan rast BDP-a kao rezultat kohezione politike, iznosio je 2,1 odsto godišnje u Letoniji, 1,8 odsto u Litvaniji i 1,7 odsto u Poljskoj.
Zakonodavci EU su postigli okvirni dogovor o osnivanju fonda koji bi mogao da privuče do 315 milijardi eura investicija javnog i privatnog sektora u modernizaciju infrastrukture, stimulisanje ekonomije i podsticanje zapošljavanja širom Unije.
Bonus video: