Šef delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Mitja Drobnič i glavni pregovarač za vođenje pregovora o pristupanju EU Andrija Pejović odgovarali su na ista pitanja u okviru projekta Growing Together 3 koji portal "Vijesti" izrađuje uz pomoć Centra za građansko obrazovanje (CGO), a pod pokroviteljstvom Delegacije Evropske unije u Podgorici.
Portal "Vijesti" će svake večeri objavljivati po dva postavljena pitanja, i odgovore Drobniča i Pejovića. Prva dva pitanja su se odnosila na poglavlja 23 i 24.
Kako ste zadovoljni dinamikom ispunjavanja obaveza iz akcionih planova za poglavlja 23 i 24?
Drobnič: Jasno je da postoje određena kašnjenja u realizaciji mjera iz originalnih akcionih planova, što je upravo i razlog zbog kojeg su oba dokumenta nedavno revidirana. Kada je riječ o sprovođenju mjera iz revidiranih akcionih planova, još je rano za izvođenje konačnih zaključaka o ukupnom tempu realizacije. Ono što je važno jeste da svi akteri ostanu u potpunosti posvećeni ispunjavanju obaveza koje su definisane ovim akcionim planovima. U ovom trenutku, želim da naglasim još jednom da smo zadovoljni usvajanjem nekoliko važnih antikoruptivnih i zakona vezanih za reformu pravosuđa. Očekujemo da ti zakoni proizvedu rezultate u praksi, naročito kada je u pitanju izgradnja kredibilnog bilansa razultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. U tom pogledu, postoje očekivanja naročito od uspostavljanja novog Specijalnog tužilaštva i buduće Agencije za borbu protiv korupcije da će u velikoj mjeri doprinijeti tom cilju. Ukratko, kao što sam rekao u nekoliko navrata, želimo da 2015. bude godina rezultata dosadašnjih zakonodavnih i institucionalnih reformi.
Pejović: Nakon godinu i po dana realizacije akcionih planova, urađen je veliki i kvalitetan posao. Prije svega, zaokružili smo zakonodavstvo u oblasti pravosuđa čime su stvoreni uslovi za njegovu potpunu nezavisnost, kao i za transparentan i na zaslugama zasnovan izbor nosilaca pravosudne funkcije. Kao rezultat preduzetih napora na ovom polju, imamo unaprijeđenu efikasnost pravosuđa koja se ogleda u smanjenju zaostalih predmeta starijih od tri godine.
U oblasti antikorupcije, usvajanjem organizacijskih zakona u februaru, uspostavili smo kvalitetan sistem na nivou standarda EU čime smo osigurali da u narednom periodu imamo još uspješniju borbu protiv korupcije, koji će kroz formiranje ključnih tijela zaduženih za prevenciju i represiju zaokružiti naše napore i osigurati rezultate u ovoj oblasti.Takođe smo donijeli veliki broj strategijskih dokumenata i ojačali kapacite institucija koje su zadužene za sprovođenje zakona na svim nivoima, kroz obezbjeđivanje adekvatnih vidova obuke i paralelno s tim ostvarivali rezultate na terenu. U sklopu realizacije obaveza iz 24. poglavlja smo formirali Centar za tražioce azila i Prihvatilište za strance.
Ono što slijedi i što će biti u fokusu naših daljih napora je dalja izgradnja institucija i jačanje administrativnih kapaciteta za sprovođenje usvojenih zakonskih rješenja. Uvjeren sam da će aktivnosti koje smo preduzimali tokom prethodnog perioda biti praćene vidljivim rezultatima u praksi.
Kolika je vjerovatnoća da se u ovoj godini aktivira klauzula balansa (na skali od 1 do 10) ako ne bude dovoljno rezultata u poglavljima 23. i 24.? Zašto?
Drobnič: Kao što je rečeno na otvaranju pregovora sa Crnom Gorom, mora se obezbijediti ukupna ravnoteža u napretku u pregovorima u svim poglavljima. Imajući u vidu povezanost poglavlja 23 i 24 sa vrijednostima na kojima se temelji Unija, kao i njihov značaj za sprovođenje evropske pravne tekovine u različitim oblastima, ukoliko napredak u ovim oblastima bude značajno zaostajao za napretkom u pregovorima u cjelini, i nakon što se iscrpe sve druge mjere koje su na raspolaganju, Komisija će po sopstvenoj inicijativi ili po zahtjevu jedne trećine država članica, predložiti da se sačeka sa preporukama za otvaranje i/ili zatvaranje pregovaračkih poglavlja, te prilagoditi pripremne radove na odgovarajući način, do uspostavljanja ravnoteže u napretku. Savjet potom odlučuje kvalifikovanom većinom o takvom predlogu. Ne postoji "skala vjerovatnoće" za aktivaciju klauzule balansa. To je postojeći mehanizam i ne bih da spekulišem kada i da li će biti aktiviran. U ovom trenutku, ne postoji zahtjev za aktiviranjem te klauzule.
Pejović: Imajući u vidu rezultate koje smo ostvarili tokom prethodnog perioda, a posebno one u pogledu kreiranja normativnog okvira, uvjeren sam da do aktiviranja klauzule balansa neće doći. Takođe, istakao bih da sve institucije predano rade na sprovođenju akcionih planova i da već sada imamo inicijalni bilans ostvarenih rezultata u mnogim oblastima.
Bonus video: