U Crnoj Gori postoji pet mjesta koja se mogu izdvojiti po riziku za životnu sredinu. Takozvane "crne tačke" postoje u Nikšiću, Podgorici, Pljevljima i Bijeloj i godinama čekaju na "ozdravljenje" i kredit koji bi to mogao da finansira.
Vlada Crne Gore usvojila je polazne osnove za pregovore sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj o 50 miliona eura kredita za čišćenje opasnog industrijskog otpada.
Prostor Kombinata aluminijuma (KAP) određen je za nacionalnu deponiju.
"Ugovorom je predviđeno da se kredit vraća u periodu od 30 godina, sa grejs periodom od pet godina, a sredstva kredita biće vraćana u jednakim ili približno jednakim polugodišnjim ratama. Kredit će najvjerovatnije podlijegati fiksnoj kamatnoj stopi, u vrijednosti šestomjesečni EURIBOR + 0.80%, a konačna visina kamtne stope biće utvrđena tokom pregovora", navodi se u dokumentu koji je usvojila Vlada.
Projektom je predviđeno da se saniraju "crne tačke" u KAP-u, Brodogradilištu u Bijeloj, Deponiji pepela u Pljevljima i flotaciono jalovište Gradac.
U NVO Green Home kažu da je vrijeme da se konačno riješe ovi problemi.
"Moraju se konačno sanirati te ključne tačke koje su najugroženije", istakla je Nataša Kovačević, iz NVO Green Home.
Sem sanacije ovih "crnih tačaka" projektom je predviđeno i da se izgradi postrojenje za odlaganje i tretman opasnog otpada.
"Smatramo da je najoptimalnije rješenje za izgradnju nacionalne deponije prostor oko KAP-a, obzirom da se tamo već nalazi deponija opasnog otpada koju je potrebno sanirati kako ne bi došlo do ugroženosti životne i radne sredine, kao i kompletne okoline. Takođe, to bi dovelo do znatnog smanjenja troškova transporta ovog otpada, koji po procjenama eksperata Svjetske banke ne bi bili tako mali", piše u Vladinom dokumentu.
Kao jedna od opcija u tom dokumentu se navodi i to da se otpad izvozi.
Najmanje poželjna opcija je kažu u Green Home da se zanemari sanacija i radi samo na rješenju za novi opasni otpad koji će nesumnjivo nastati u budućnosti.
"Ono što svakako nije poželjno jeste da se otvaraju nova skladišta, trajnog ili privremenog radioaktivnog ili industrijskog otpada, čega se mi pribojavamo obzirom da Vlada planira projekat istraživanja nafte u podmorju za koji mi već sada znamo da će proizvesti veće količine radioaktivnog i opasnog otpada. To svakako treba da bude riješeno sa investitorom i svakako da za to ne plati životna sredina", kazala je Kovačević.
Međutim, koliko će još životna sredina čekati na rješenje, teško je ocijeniti. otpisivanje ugovora je bilo predviđeno Zakonom o budžetu za 2013. godinu, takođe zaduženje od 50 miliona za ovu namjenu planirano je i ove godine.
Galerija
Bonus video: