Mlađe generacije teško mogu da zamisle dan bez mobilnih telefona.
Prvo nacionalno istraživanje, koje je, za Unicef i Agenciju za elektronske medije, sproveo Ipsos, donijelo je zabrinjavajuće podatke - djeca uzrasta od 12 do 17 godina čak osam sati dnevno provode ispred raznih ekrana. Tri i po sata dnevno provedu na telefonu, oko dva sata dnevno gledaju TV, oko sat i po su ispred kompjutera ili laptopa, nešto manje od sat vremena dnevno igraju igrice i oko dvadesetak minuta provedu ispred tableta.
Stručnjaci kažu da se radi o stimulacijama koje mozak i djece i odraslih traži, ali za koju nije prilagođen. Ukoliko se u neki ekran gleda od pola sata do sat i po ne bi trebalo nista dramatično da se dogodi.
"Možemo da očekujemo vrlo negativne posljedice od izlaganje koje prelazi sat i po ili dva sata tokom dana", kazao je psiholog Radoje Cerović.
Upozorava da su društvene mreže, na kojima mladi provode mnogo vremena, mač sa dvije oštrice.
"Na društvenim mrežama svi su ispeglani, svi su divni, putuje na neke divne lokacije, a nama se čini da smo mi u nekoj goroj poziciji i u tom upoređivanju stvaramo negativnu sliku o sebi. Postoje istraživanja koja pokazuju da što više ja provedem na društvenim mrežama to će moje zdravlje i fizičko i mentalno da bude gore", kazao je Cerović.
Istraživanje je pokazalo i da većina djece i roditelja tokom posljednjih godinu nijednom nije bila u pozorištu, bioskupu, muzeju, na izložbi slika. Takođe, vše od 40 odsto roditelja nije u posljednih godinu pročitalo niti jednu knjigu, kao ni petina djece, osim obaveznih školskih.
Građani ove podatke različito doživljavaju.
Cerović se pita koliko je to danas u našem društvu interesantno i koiko se vrednuje. Ono što svaki roditelj, međutim, može je da pažljivo prati koliko je njegovo dijete izloženo tehnologijama, i šta na ekranima prati.
"Ne praviti sukob u kući oko telefona, jer to može da izazove jos gore posljedice. U trenutku u kome će moja riječ da bude protiv telefona, telefon će da pobijedi, što znači da u vremenu u kome dijete nije fokusirano na telefon treba zauzimati to vrijeme pogotovo fizičkom aktivnošću, izlaskom napolje i face to face komunikacijom", rekao je Cerović.
Bonus video: