Novine se sve manje prodaju jer informacija nije više oskudan resurs, na intenetu ih imamo u izobilju. Danas je internet omogućio svakom pojedincu da bude vlastiti medij i aktivni učesnik u medijskom okruženju, s podjednakim šansama za uticaj na javno mnjenje kao i urednički oblikovano novinarstvo.
Znamo li da su mediji ključni faktor u promovisaju i uspostavljanju poželjnog ideološkog i kulturnog modela?Da li smo svjesni koliko mediji mogu da utiču na formiranje ili mijenjanje javnog mnjenja, da je onlajn medijima bitna brzina objavljivanja informacija, da su zainteresovani za broj posjeta i broj otvorenih stranica a manje na kvalitet iste?
Razvoj tehnologije je doveo i do razvoja medija. Uz komercijalno dostupne tehnologije, internet je omogućio svakom pojedincu da bude vlastiti medij i aktivni učesnik u medijskom okruženju, s podjednakim šansama za uticaj na javno mnjenje kao i urednički oblikovano novinarstvo koje dosljedno poštuje zakonske i etičke norme.
Poplava infomacija s jedne strane predstavlja rizik po tačnu, važnu i blagovremenu vijest, dok demokratizacija pristupa podriva odgovornost za javno izgovorenu riječ.
Odnos signala i šuma sve češće je na štetu kvaliteta informisanja, a najnoviji izazov je uvođenje algoritama na mjesto urednika, što predstavlja potpuno novi izazov za demokratsko društvo kome težimo.
Kroz mrežu nas vode: Dr Đorđe Krivokapić, SHARE Fondacija/FON Beograd Prof. Vladan Joler, SHARE Fondacija/Akademija umetnosti Novi Sad Dr Ana Martinoli, FDU Beograd
Dokumentarni serijal U mreži možete pratiti na TV Vijesti, nedjeljom u 21:25h.
Bonus video: