"Predsjednik Vujanović je zakazao beranske izbore za 4. februar, mjesec i po prije isteka mandata beranskom parlamentu, iako nije imao odluku o skraćenju mandata beranskog parlamenta. Analogno tome predsjednik Vujanovic može, i bez odluke o skraćenju mandata lokalnih skupština, donijeti odluku o održavanju lokalnih izbora istovremeno sa predsjedničkim izborima", rekao je Bečić.
Na opasku predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića da mu se nijedna partija, niti bilo ko, nije obratio, tražeći istovremene predsjedničke i lokalne izbore, danas je to učinila SDP-ova Željka Vuksanović, čelnica opštine Kolašin, gdje je septembar krajnji rok za odrzavanje izbora. U pismu predsjedniku, ona traži da Vujanović pozove na konsultacije sve čelnike opština u kojima se u narednih nekoliko mjeseci održavaju izbori, kako bi im se skratio mandat. I SDP i Demokrate ukazuju zašto je još važno da izbori budu u istom danu.
"Nemjerljivo je štetno i za građane i za državu da budu permanentno u izbornom procesu jer možemo doći u situaciju da čak i tri puta u roku od mjesec građani izlaze na birališta, a cijena toga je nekoliko miliona eura koju će platiti građani. Jedino što se može postići tim jeste da se olakšaju izborne zloupotrebe kako bi oni koji ih vrše mogli da se fokusiraju na pojedinačne izbore, a vidimo iskustvo prethodnih izbora kada su bili dodatno kriminalizovani", kazao je Bojan Zeković iz SDP-a.
Za vladajuću DPS relevantno je, međutim, mišljenje predsjednika države.
"Dovoljan je stav predsjednika države da je on zajedno sa svojom službom promislio sve to i rekao da bez, ja to tako citam, povrede zakona - a znate kakve su posljedice, to ne bi moglo da se uradi na traženi način. Nikakva pretjerana potreba da sada pravimo neku kvazidemokratsku vježbaonicu zarad demagoškog zahtjeva – to je jeftino", rekao je Miodrag Vuković iz DPS-a.
Oni koji prate izborne procese tvrde, međutim, da se lokalni izbori mogu održati kada i predsjednički i ističu kako predsjednik države koristi pravne praznine u Zakonu.
"Da postoji krajnji rok održavanja izbora, ali ne i prvi rok održavanja izbora i onda Zakon tumači onako kako mu odgovara u datom trenutku .Dakle, ako je moguće po Zakonu zakazati izbore u Beranama za 4. februar, onda je moguće sve ove izbore održati 15. aprila – dakle u tom pristupu nema nikakve razlike i moguće je organizovati predsjedničke i lokalne izbore u svim ovim opštinama u jednom danu, dakle 15 aprila. Takođe, ako uzmemo neki drugi datum – na primjer krajnji datum organizovanja izbora u Plužinama a to je 20. maj, opet će se analogijom Berana, za svaku drugu opštinu morati održati izbori prije krajnjeg roka", rekao je Dragan Koprivica iz CDT-a.
Koprivica kaže da postoje argumenti i za i protiv održavanja izbora u istom danu.
"Napuštanje te izborne psihoze koja nas prati duži period, i nešto što je nesporno su značajne finansijske uštede koje bi se mogle ostvariti u tom procesu. Ako govorimo o argumentima protiv, važno je shvatiti da MUP ima jako male kapacitete da u kratkim rokovima pripremi sve izbore zajedno", rekao je Koprivica.
Zato je, zaključuje Koprivica, neophodno da se politički akteri i predsjednik države što prije sastanu i sučele argumenta.
Bonus video: