Na pitanje koliko smo kao nacija mentalno zdravi, psiholog Adriana Pejaković odgovara da imamo mentalnih problema, ali i prostora za njihovo rješavanje. Ipak konstatuje da broj onih koji pate od depresivnih poremećaja raste.
"Kod nas imamo sve više depresivnih poremećaja. Zatim imamo neke psiho-socijalne probleme, odnosno probleme življenja", kaže Pejaković.
Ti problemi su najčešće briga oko novca, velike količine stresa sa kojim ne umijemo da se nosimo, ali i životne situacije poput razvoda.
"Međutim s jedne strane postoje i neke zemlje kao što je Kostarika, Portoriko, kao što je Butan koji imaju isto tako lošu materijalnu situaciju pa nemaju ovako visok procenat depresije", navodi Pejaković.
Važnu ulogu igra i mentalitet, kao skup uvjerenja i obrazaca ponašanja koje karakterišu jednu naciju. Među navikama koje nam zato donose više štete nego koristi su želja da uvijek i u svemu budemo jaki i da ne pokazujemo emocije, čemu je, objašnjava Pejaković, naročito sklon muški dio populacije.
"Imamo kao neku zabranu na sreću. Vrlo često se dešava da sreću ne prihvatamo kao emociju pa imamo u našim narodnim izrekama - Ukoliko si sretan stavi kamen u cipelu da te žulja da bi se podsjetio da sreća neće dugo trajati, Ako se sada smiješ plakaćes, Spava kao zaklan...dok recimo u Engleskoj je ta ista izreka spava kao anđeo".
Mentalitet je kriv i za stav da je odlazak kod stručnjaka nešto čega se treba sramiti ili znak da više nismo normalni. No izgleda da polako shvatamo značaj brige o mentalnom zdravlju.
Da bismo što bolje sačuvali mentalno zdravlje, stručnjaci savjetuju mijenjanje uvjerenja koja nam štete ali i konstantan rad na sebi.
Bonus video: