Crna Gora bi, ako želi ubrzati proces pridruživanja Evropskoj uniji (EU), trebala djelovati kao moderna i zrela demokratija i što prije okončati unutrašnji sukob, ocijenio je poslanik Evropskog parlamenta (EP) i predsedavajući Delegacijom parlamentarnog odbora EU i Crne Gore, Dejvid Martin.
On je podsjetio da je Crna Gora 2008. godine podnijela zahtjev za članstvo u EU, a da su nakon „zelenog svjetla“ Evropske komisije (EK) 2010. godine konačno započeti pregovori o pristupanju.
Martin je u autroskom članku za portal Europen Western Balkans ocijenio da je od tada Crna Gora postigla napredak i u pregovorima sa EU otvorila 30 od 35 poglavlja, a tri privremeno zatvorila.
On je podsjetio da su ove sedmice otvorena dva važna poglavlja, o slobodi kretanja radnika i pravu osnivanja preduzeća i slobodnom pružanju usluga.
„Ne čudi što EU očekuje da Crna Gora postigne značajan napredak u područjima iz oblasti vladavine prava, uključujući borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i slobodu medija“, istakao je Martin.
On smatra da će progresivno smanjenje spoljnog duga i deficita biti ključno.
„To su područja u kojima EU i EP, posebno zahtijevaju snažan angažman i neće prihvatiti suboptimalne rezultate“, istakao je Martin.
Predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker naveo je u govoru pred EP u septembru da je moguće da će Srbija i Crna Gora pristupiti Uniji do 2025. godine.
Martin je objasnio da je to samo indikativni rok i da ne znači da će Srbija i Crna Gora istovremeno pristupiti EU.
„Njihovi pristupni pregovori nijesu međusobno povezani, već slijede svoje vlastite puteve“, objasnio je Martin.
EU je, kako je dodao, pozdravila pristupanje Crne Gore NATO-u 5. juna prošle godine.
Martin je ocijenio da je to bio važan korak za spremnosti Crne Gore da se uključi u međunarodnu zajednicu i istorijski pomak prema Zapadnom savezu.
„Kako se i očekivalo, to je izazvalo jake proteste Rusije. U svjetlu gore navedenog, nema sumnje da se Crna Gora sigurno kreće u pravom smjeru“, smatra evropski parlamentarac.
On je kazao da izuzetno zabrinjava bojkot opozicije od oktobarskih izbora.
Kako je dodao, pravni postupak u vezi s događajima na dan izbora je još u toku bez jasne vremenske odrednice da donošenje sudske odluke.
„Iskreno ne vjerujem da bi EU mogla prihvatiti takvu političku situaciju u bilo kojoj od država članica“, istakao je Martin.
Prema njegovim riječima, Crna Gora bi, ako želi ubrzati proces pridruživanja, trebala djelovati kao moderna i zrela demokratija i što prije okončati unutrašnji sukob.
„Dok nažalost svjedočim odlasku Velike Britanije iz EU, čvrsto vjerujem u projekat EU i u Crnu Goru kao jednu od njenih članica, nadam se u bliskoj budućnost“, zaključio je Martin.
Bonus video: