Na Primorju alarmantno: Samo jedna bolnica za Budvu, Kotor, Tivat i Herceg Novi

U međuvremenu dok se ne pronađu sredstva za izgradnju neke nove bolnice stanovnici primorja i turisti, kojih po tvrdnjama same države ima svake godine sve više i više, moraće da se zadovolje zdravstvenom zaštitom koju im pruža kotorska bolnica i na najkonstruktivniji način iskoriste 150 raspoložvih kreveta
195 pregleda 11 komentar(a)
Boka, Boka Kotorska, Foto: Shutterstock
Boka, Boka Kotorska, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 05.11.2017. 18:33h

Problem nedostatka bolnica sigurno je najalaramtniji na Primorju.

Budva, Kotor, Tivat, Herceg Novi, sve su to opštine koje koriste usluge samo jedne opšte bolnice u toj regiji, koja je smještena u Kotoru. Radi se o području koje ima preko 85 hiljada stanovnika, a bolnica raspolaže sa 150 kreveta.

Prvi čovjek Budve, smatra da je metropoli crnogorskog turizma neophodna nova bolnica.

„Budvi definitivno treba bolnica. Inače ta primarna zdravstvena zaštita u Budvi nije na zadovoljavajućem nivou. Budva je u odnsou na ono što je zvaničan broj stanovnika, to stavrno nije realno stanje. Pogotovo u sezoni je to nekoliko puta više , do 150 hiljada ljudi, koji su to duži vremenski period, preko šest mjeseci traje sezona, tako da mislim da Budvi definitivno treba bolnica“, kazao je Dragan Krapović, predsjednik Opštine Budva.

Krapović navodi da ništa bolja situacija nije ni u Petrovcu, gdje u sezoni boravi do 15 hiljada ljudi. On međutim predlaže, da bi možda trebalo razmišljati i o izgradnji kliničkog centra za primorsku regiju.

„Jedan klinički centra kao što je u Podgorici, jedan u Podgorici, jedan eventualno za sjever. Mislim da je to primjerenije i bolje rješenje, ono što se kaže glede čitavog primroja Crne Gore“, kazao je Krapović.

Iz ministarstva zdravlja kažu da su svjesni da je broj bolnikih kapaciteta posbena problem za ovu regiju, i da država razmišlja kako da riješi taj problem

„Mi smo intezivno u proteklom periodu razmatrali tu mogučnost ulaska u neko privatno-javno partnerstvo, kada je upitanju samo primorje, jer smo tu aposlutno uvidjeli potrebu za jačanjem kapaciteta, posebno u opštinama Kotor, Budva , Tivat, Risan. Još je rano da dajemo neke informacije na tom polju, ali svakako da razmišljamo o tom primorskom kraju i izgradnji bolnice“, kazala je Milica Škiljević, iz ministarstva zdravlja.

Škiljević napominje, da se ne smiju samo oslanjati na kapitalni budžet odnosno podršku države, već da traže pomoć i od međunarodnih banaka i stranih investitora.

„Gdje god postoji prostor , odnosno oziv za aplikaciju projekata, tu gledamo zaista da ponesemo aplikaciju i da dobijemo određena sredstva. Ono što je u zdarvstvenom sistemu trenutno problem, to je nedostatak te završne tehničke dokumnetacije, odnosno izrade glavnih projekata, tako da smo sa zdravstvenim ustanovama u tom pravcu intezivirali aktivnosti", kazala je Škiljević.

U međuvremenu dok se ne pronađu sredstva za izgradnju neke nove bolnice stanovnici primorja i turisti, kojih po tvrdnjama same države ima svake godine sve više i više, moraće da se zadovolje zdravstvenom zaštitom koju im pruža kotorska bolnica i na najkonstruktivniji način iskoriste 150 raspoložvih kreveta.

Bonus video: