Vlada je do sada od državnih preduzeća, institucija i opština naplatila nešto preko sedam miliona eura poreskog duga imovinom, od ukupno 16 i po miliona, koliko je na taj način izmireno u protekle četiri godine.
Ekonomista Mladen Bojanic kaže da ovakav vid naplate od javnih preduzeća, institucija i opština državi ne donosi ništa, već se samo u knjigovodstvu evidentira da je poreski dug izmiren.
Osim što je, kako ističe, potrebno utvrditi ko je odgovoran za nastali dug u državnim preduzećima i institucijama, postavlja se pitanje i zašto oni ne prodaju imovinu, pa državi vrate dug.
Na osnovu prve Vladine Uredbe iz 2013. godine, koja propisuje vraćanje poreskog duga imovinom, od državnih institucija, preduzeća i opština naplćeno je nešto više od četiri miliona eura, a na osnovu druge, iz 2016, više od tri miliona eura.
Postavlja se, međutim, pitanje šta država na ovaj način dobija.
"Država nije dobila ništa. U suštini, nije dobila novac, dobila je samo neku nepokretnost koju opet, ako hoće da unovči mora da proda, a onda se postavlja pitanje, zašto dužnik to nije prodao, pa platio državi", istakao je Bojanić.
A državi je tako, ustupajući imovinu, Univerzitet prošle godine vratio čak milion i 700 hiljada eura duga, dok je Glavni grad, odnosno njegovo preduzeće Parking servis, ali i Fudbalski klub Buducnost, koji je vlasništvu opštine Podgorica, tako podmirili preko milion i 300 hiljada eura.
Na osnovu uredbe iz 2013. javno preduzeće Putevi Podgorica poravnalo je poreski dug od gotovo dva miliona eura, koliko je imovinom podmirila i opština Budva, dok je država na ovaj način od opštine Šavnik naplatila preko 120 hiljada eura.
Bojanić ističe kako je sporno i kad je i zašto nastao taj poreski dug, a onda otvara pitanje korišćenja preuzete imovine, na šta je ranije ukazala i Državna revizorska institucija (DRI).
"Trebalo bi valjda utvrditi odgovornost zašto je narastao na više od milion za određene državne institucije, to je pod broj jedan. Vidjeli smo i po izvještaju DRI da su prilično neuslovni ti poslovni prostori, ili eventualno neke garaže ili podrumske prostorije, koje čini mi se, su samo s namjerom uzete da bi se nekome izbrisao poreski dug, a nikakva korist za budžet Crne Gore od toga neće biti", kazao je Bojanić.
Prema podacima Uprave za nekretnine, u poslovne prostore, preuzete putem naplate poreskog duga imovinom, smješteno je, između ostalog, 15 državnih institucija.
Kažu da je na ovaj način, na ime potencijalnog zakupa poslovnog prostora, država uštedjela između milion i po i dva miliona eura na godišnjem nivou.
Bojanić razumije, kako kaže, pravdanje države da je uzela prostor koji joj treba, ali problematizuje drugi aspekt ovakvog načina naplate poreskog duga.
"Dolazimo do pitanja da li se Zakon o javnim nabavkama tako izbjegava jer, em ste dužni, em ste u privilegovanom položaju da država baš od vas kupi neki poslovni prostor i stambenu jedinicu, tako da je Uredba veoma kontroverzna", rekao je Bojanić.
Vlada je, inače, do sada, imovinom dužnika naplatila ukupno 16 i po miliona eura, što je manje od desetine ukupnog poreskog duga, koji prema zvaničnim podacima dostiže 730 miliona eura.
Bonus video: