Inicijativa predsjednika Evropske komisije (EK) Žana Kloda Junkera je dobar signal za Crnu Goru i Srbiju, ali i za ostale države regiona i svaka država napreduje u skladu s individualnim rezultatima, saopštio je danas Aleksandar Andrija Pejović, ministar evropskih poslova Crne Gore govoreći o inicijativi Junkera da Evropska komisija do kraja 2018. kreira Strategiju za uspješan pristup Crne Gore i Srbije.
On je kako je saopšteno iz Ministarstva evropskih poslova učestvovao na 13. Konferenciji evropskih regija i gradova koja je, u organizaciji Instituta evropskih regija, održana u austrijskom gradu, Salcburgu.
U saopštenju se dodaje da je Pejović zajedno s evropskim komesarom za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johanesom Hanom i ministrima evropskih i inostranih poslova država Zapadnog Balkana učestvovao na panelu "Naredna generacija novih EU članica" na kome su učesnici razmijenili mišljenje o ostvarenom napretku u sprovođenju političkih i ekonomskih reformi i perspektivi članstva, kao zajedničkom cilju svih zemalja regiona.
Govoreći o inicijativi predsjednika EK Junkera da Evropska komisija do kraja 2018. kreira Strategiju za uspješan pristup Crne Gore i Srbije, Pejović je istakao da je to prvi put, nakon dužeg perioda, da EK daje vremensku odrednicu, odnosno projekciju perioda u okviru kojeg se očekuje da dvije države koje su najviše odmakle u približavanju EU i koje trenutno jedine vode pristupne pregovore, sprovedu potrebne reforme i priključe se EU.
"Proširenje EU je dvosmjeran proces i Unija, slanjem pozitivnih signala iz Brisela, većim prisustvom na Zapadnom Balkanu i otvaranjem vrata za nove članice snaži perspektivu članstva i podstiče sprovođenje reformskih procesa", rekao je Pejović.
U saopštenju Ministarstva evropskih poslova se navodi i da je Han istakao da inicijativa Junkera dodatno osnažuje evropsku perspektivu regiona naglasivši da je vremenski okvir do 2025. pokretni cilj i da, zapravo ne postoji ograničenje brzine, te da se može desiti da neke države pristupe prije, a neke kasnije.
"Vrata EU otvorena su za sve države Zapadnog Balkana, a važno je pokazati održive rezultate, posebno u oblasti vladavine prava i ekonomskog razvoja. Sve države regiona treba da postanu članice EU i evropski projekat će biti dovršen njihovim stupanjem u članstvo", rekao je Han.
Učesnici panela su se saglasili o važnosti većeg prisustva EU u regionu i davanja većeg značaja politici proširenja, u cilju intenziviranja započetih reformi. Takođe su razmijenili mišljenje u vezi sa aktuelnim izazovima s kojima se EU suočava, otvorenim bilateralnim pitanjima i raspodjelom snaga na globalnoj sceni.
Bonus video: