Jubilarna deseta Ljetnja škola nauke na Ivanovim Koritima i ovog ljeta je okupila trideset najboljih učenika iz cijele Crne Gore. Uz predavače iz zemlje i inostranstva, kroz predavanja, radionice i samostalan rad, talentovani učenici imaju priliku da upoznaju izazove savremene nauke i osnove istraživačkog rada.
Talentovani srednjoškolci, Nikola, Jasna i Anastasija, sa velikim očekivanjima dolaze na Ljetnju školu nauke na Ivanovim koritima.
"Onu glad za znanjem, onu žeđ za naukom, koja već postoji u nama, dodatno rasplamsaju. Polje mog interesovanja je biologija, konkretno polje molekularne biologije i genetike, planiram time da se bavim," kaže gimnazijalac Nikola Stanić iz Pljevalja.
Jasna Zeković, gimnazijalka iz Podgorice, kaže da na Ljetnjoj školi nauke želi da nadogradi znanje, kao i da još više nauči o praktičnom radu.
Anastasija Kovačević, gimnazijalka iz Tivta, takođe želi da nadogradi ono što nije mogla u srednjoj i osnovnoj školi.
Trideset najboljih srednjoškolaca iz Crne Gore pohađa jubilarnu, 10. Ljetnju školu nauke na Lovćenu, u organizaciji fondacije za promociju nauke Prona.
"Kako su djeca prirodno istraživači, ovdje danas imamo najbolje, nadarene, koji se ne boje rada, izazova i konkurencije, koji shvataju da je znanje najvredniji kapital," kaže Milovan Roganović, koordinator Ljetnje škole nauke.
Kroz ovu školu je do sada prošlo pet stotina polaznika i tri stotine predavača iz zemlje i inostranstva, ističe Jovan Mirković, predsjednik fondacije Prona.
"Polazeći od stava da student nije posuda u koju nalivamo zanje, već baklja kojoj prinosimo iskru, do sada je kroz ovu školu prošlo 500 polaznika i 300 predavača iz zemlje i inostranstva, uključujući profesore sa Kembridža, Oksforda, Argona, Lomonosova, Cukube," rekao je Mirković.
Predjednik Skupštine Crne Gore, Ivan Brajović, prisutnima je poželio da na Lovćenu provedu lijepe i uspješne dane.
"Želim vam nove spoznaje i saznanja, iznad svega, želim da u budućnosti zadržite naučni entuzijazam," rekao je Brajović.
Mladi poručuju da država mora više ulagati u nauku i uopšte u poboljšanje sistema obrazovanja.
"Promijenila bi pristup profesora i predavača prema predavanjima, zato što se nekad insistira samo na utrpavanju informacija, đaci to olako shvate, par dana pred tromjesečje, bitno je da se sve zna, samo zarad te ocjene, koja je postala cijenjena samo kao brojka, čisto da piše. Znači, bubanje i to je to? Pa, ima dosta toga," rekla je Jasna Zeković iz Podgorice.
Polaznici će obrađivati atraktivne teme iz brojnih oblasti.
"Kakvim mi vidimo svemir, a kakav on jeste zaista, upotreba i zloupotreba hemije, zračenje oko nas, mitovi o vještačkoj inteligenciji, arterijska hipertenzija, jezik, logika, matematika, slobodni radikali, sve su to samo neke od tema u programu ovogodišnjeg kampa," kaže koordinator Roganović.
Na ovoj Ljetnjoj školi nauke biće održano 26 predavanja, a predavači su iz Crne Gore, SAD-a, Japana, Italije, Velike Britanije, Rusije, Finske, Holandije i Južne Koreje.
Bonus video: