Mreža volontera za pomoć osobama starijim od 65 godina

"Volonteri uglavnom ne pružaju sve usluge koje pružaju gerontodomaćice, već se bave isključivo pružanjem psihosocijalne podrške, i nekim sitnim kućnim poslovima koji su od velikog značaja za naše korisnike", kazala je Jelena Šofranac iz Crvenog krsta Crne Gore
444 pregleda 0 komentar(a)
penzioneri, Foto: Shutterstock.com
penzioneri, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 04.08.2017. 19:29h

Kupovina namirnica i plaćanje računa, pomoć pri spremanju hrane i održavanju higijene, ali i vrijeme provedeno u razgovoru, potrebe su naših starijih sugrađana koje često nema ko da im ispuni. Svi oni koji žive sami, a lošeg su materijalnog ili zdravstvenog stanja, za pomoć se mogu obratiti organizacijama poput Crvenog krsta, Karitasa ili nekom od lokalnih Centara za socijalni rad. Crveni krst je u te svrhe, za oko 800 ljudi starijih od 65 godina, razvio mrežu volontera širom Crne Gore.

"Volonteri uglavnom ne pružaju sve usluge koje pružaju gerontodomaćice, već se bave isključivo pružanjem psihosocijalne podrške, i nekim sitnim kućnim poslovima koji su od velikog značaja za naše korisnike", kazala je Jelena Šofranac iz Crvenog krsta Crne Gore.

Pored toga, za sve njih Crveni krst obezbjeđuje i humanitarnu pomoć u vidu hrane i ljekova. Osim volonterskog rada, oni su razvili i geronto program, u kojem u 10 opština učestvuje 25 gerontodomaćica. U Podgorici, dodaju, taj program tek treba da se realizuje.

"Gerontodomaćice mogu pružiti neke usluge poput održavanja higijene, održavanja prostora u kojem borave sami korisnici, ali i pomoći prilikom održavanja lične higijene, spremanja obroka i svih tih, da kažemo zahtjevnijih stvari koje volonteri prosto nisu obučeni da rade", kazala je Šofranac.

Karitas barske nadbiskupije isti program realizuje skoro punih 20 godina. Danas imaju i dnevni boravak za starije osobe, topli obrok koji nose u domove starijih osoba lošeg zdravstvenog i materijalnog stanja, ali i servis Vešeraj.

"Najrazvijeniji je servis kućne njege i pomoći u kući, koji se realizuje u 9 opština, a ima vrlo široko obuhvat od oko 600-650 korisnika, starih osoba, pri čemu je u realizaciji tih aktivnosti angažovano 30-35 osoba izvršilaca, profila gerontodomaćica i njegovateljica", kazao je Marko Đelović direktor Caritas barske nadbiskupije.

Đelović dodaje da briga o starijim osobama mora biti sistemski regulisana, a najveća odgovornost u tom smislu leži na Ministarstvu rada i socijalnog staranja.

"Vjerujemo da će oni uložiti i konačne i konkretne napore da se taj okvir u potpunosti zaokruži, i da se stvori jedan ambijent u kome će biti moguć razvoj značajno većeg broja servisa", kazao je Đelović.

Iz Ministarstva odgovaraju da je kroz program “Pomoć u kući za stare” za oko 1.200 građana starijih od 65 godina obezbijeđeno 120 gerontodomaćica. Korisnike, kažu, obilaze 2 puta sedmično, a po potrebi i češće. Po riječima Jelene Šofranac, najveći izazov predstavalju opštine na sjeveru, naročito tokom zimskih mjeseci. Međutim, Crveni krst radi na rješenju tog problema, pa su prošle godine uspostavili podršku putem telefona.

"To se pokazalo kao nešto što je izuzetno onako praktično, jako je da kažemo povoljno, u smislu troškova naše organizacije, a opet na dobrobit samih korisnika, jer mi zapravo komuniciramo sa njima i onda se informišemo o njihovim osnovnim potrebama" kazala je Šofranac.

Volonteri su, kažu, uglavnom srednjoškolci, što cijelom projektu daje poseban značaj.

"To je onda veoma lijepa priča iz razloga što tu onda vidite pravi primjer međugeneracijske solidarnosti", kazala je Šofranac.

U Crnoj Gori je danas skoro 80 hiljada ljudi, odnosno svaki osmi stanovnik naše zemlje, starije od 65 godina, a ukoliko se ovakav trend starenja nastavi, taj bi se broj do 2050. mogao udvostručiti.

Bonus video: