Početak suđenja u slučaju "državni udar" pratio je veliki broj policajaca, članovi porodica optuženih, pristalice DF kao i predstavnici stranih ambasada u Podgorici.
Suđenje se održava u velikoj sudnici Više suda, ali je ona danas bila pretijesna da primi sve zainteresovane. Tako je njemački amabasador Hans Gitern Matern bio prinuđen da napusti zgradu Višeg suda dok su više sreće imale njegove kolege, predstavnici američke i srpske ambasade, koji su propratili početak procesa.
Uoči početka suđenja optuženi lideri DF Andrija Mandić i Milan Knežević ponovili su da se radi o montiranom političkom procesu te da će kako kažu zaustaviti državni teroror koji se sprovodi nad tim savezom.
Brojni policajci, pripadnici Posebne jedinice pod punom opremom, bili su raspoređeni oko zgrade Višeg suda već oko osam sati.
U sudnicu su među prvima ušli članovi porodice jednog od optuženih Mihaila Čađenovića koji je u pritvoru, te čelnici DF Nebojša Medojević, Branko Radulović i Predrag Bulatović.
Na drugi ulaz, u međuvremenu, ušli su glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i specijalni tužilac Saša Čađenović, gdje su ušli i optuženi koji se nalaze u pritvoru.
Uoči ulaska u sudnicu optuženi lideri DF Andrija Mandić i Milan Knežević ponovili su da se radi o montiranom političkom procesu.
"Nevini ljudi se nalaze u zatvoru i vjerujem da ćemo danas i narednih dana uspjeti da u potpunosti razbijemo lažne konstrukcije Milivoja Katnića i zaustavimo državni teror koji se vrši nad DF-om", kazao je Mandić.
"Mi smo i već danas pobjednici i uvjereni smo da će sloboda mnogo prije zakucati na vrata nego što bude ova presuda", rekao je Knežević.
Kao podrška Mandiću i Kneževiću, ispred Višeg suda bio je kompletan poslanički klub DF i dio njihovih saradnika i pristalica.
Ovo, kako je već nazvano, suđenje vijeka, jedinstveno je i po tome što se prvi put prenosi na televiziji. Brojne novinarske ekipe početak suđenja ispratile su kako u sudnici tako i ispred nje.
Osim u srpskoj javnosti, suđenje u slučaju "državni udar" izaziva pažnju i u Rusiji, a među optuženima su i dvojica njihovih državljana. Zato slika iz Podgorice ide i u tu zemlju.
"Zato što je i Rusija maltene teško optužena da je izvršila državni udar u Crnoj Gori, tako da nakon tako teških optužbi logično je da izazivaju veliku pažnju i da je ruska strana zainteresovana koliko će proces biti legitiman i pravičan i u skladu sa zakonom", istakao je Nebojša Popović, dopsinik "Sputnjika".
Galerija
Bonus video: