Sekulić: Zajedničko tržište prihvatljivo, ali nikako kao alternativa za članstvo u EU

Balkanski susjedi jedinstveni su u ocjeni da je ideja o regionalnom ekonomskom tržišti dobra ideja, jer je za ekonomiju veoma bitno ukloniti granice
72 pregleda 4 komentar(a)
Dragica Sekulić, Foto: YouTube
Dragica Sekulić, Foto: YouTube
Ažurirano: 12.07.2017. 17:54h

Politika nije ta koja otvara radna mjesta-to je posao ekonomije, a za dobru ekonomiju važno je brisanje granica i postojanje većeg tržišta – ta poruka je lajt-motiv samita u Trstu koji je danas okupio šefove šest zemalja zapadnog Balkana. Pod nadzorom lidera vodećih ekonomija EU, Njemačke, Francuske, Italije, Austrije, vladini timovi zemalja koje žele u uniju , govorili su o projektima koji nas očekuju , a za koje će EU u narednom periodu izdvojiti 48 miliona eura bespovratne pomoći.

Ipak,jasno je da Evropa želi da ulaže u tržište koje ima perspektivu- a tu perspektivu vide u regionalnoj saradnji.

Sličnu je ideju nedavno promovisao i tadašnji srpski premijer Aleksandar Vučić .

„Ne može biti uspješnih evropskih integracija u zemljamam regiona, ako nema ekonomske saradnje i napretka. Moramo biti svjesni da je regionalno ekonomsko tržište mnogo atraktivnije, i da se na taj način region u ekonomskom smislu , priprema za buduće evropsko tržište“, kazao je Johanes Han, evropski komesar za proširenje

"Nacionalni interes Italije je da balkan uđe u EU, prije svega jer govorimo o 200 miliona konzumenata. Naravno ne radi se samo o ekonomskom značaju već i političkom, ali moramo shvatiti da stvaranjem regionalnog ekonomskog tržišta možemo prevazići mnoge probleme. Otvorene granice i slobodna trgovina su glavne za dobru ekonomiju", kazao je Anđelino Alfano, ministar vanjskih poslova Italije.

Balkanski susjedi jedinstveni su u ocjeni da je ideja o regionalnom ekonomskom tržišti dobra ideja, jer je za ekonomiju veoma bitno ukloniti granice.

I crnogorska ministarka ekomije Dragica Sekulić, poručuje da je regionalno tržište našoj zemlji prihvatljivo , ali samo pod određenim uslovima.

„Mi smo u prethodnih pola godine zajedno sa regionom i Evropskom komisijom razmatrali do detalja na koji način ćemo razvijati regionalni ekonomski prostor i sada u ovom obliku je nama prihvatljiv. On ni u kom slučaju nije alternativa evropskim integracijama niti zamjena za članstvo u EU. On samo pomaže zemljama da unaprijede svoj investicioni i tržišni okvir, kao i protok roba i usluga bez barijera", kazala je Dragica Sekulić, ministarka ekonomije

Crnogorsku delegaciju u Trstu predvodi premijer Duško Marković, koji će sa ostalim liderima usvojiti Akcioni plan za regionalno ekonomsko područje, koji će se odnositi na trgovinu, investicije, slobodan protok ljudi i digitalizaciju. Potpisan je i u Ugovor o osnivanju Transportne zajednice – dokumenta kojim se šest država Zapadnog Balkana obavezuju da će u oblastima putnog i željezničkog saobraćaja primjenjivati evrospke direktive.

Bonus video: