Vodite računa o higijeni kako bi spriječili kontaminaciju. Odvajajte sirove od pripremljenih namirnica kako bi izbjegli unakrsnu kontaminaciju. Kuvajte temeljno kako biste uništili mikroorganizme. Čuvajte hranu na preporučenim temperaturama, bilo niskim ili visokim, kako bi spriječili razmnožavanje bakterija. Vodite računa da su voda i namirnice koje koristite bezbjedne, kako bi izbjegli kontaminaciju.
Pridržavamo li se ovih pravila ?
Goran Belojević, stručnjak za higijenu, vjeruje da je, po pitanju bezbjednosti hrane, situacija u Crnoj Gori dobra, ali podsjeća da je tokom ljeta potrebna dodatna pažnja i oprez.
"Čuvanje hrane je važno da ne bude na sobnoj temperaturi, jer to je ta kritična temperatura kad se bakterije razmnožavaju", kaže Belojević za TV Vijesti.
Budući da nam, prema istraživanjima, hljeb i tijesta čine 40 odsto dnevnog unosa kalorija, ne možemo se, međutim, pohvaliti pravilnim navikama u ishrani.
"Kad su u pitanju meso i mesni proizvodi, više jedemo onih masnijih djelova mesa i više jedemo suhomesnatih proizvoda, koji opet imaju manju biološku vrijednost. Kad je u pitanju voće i povrće, imamo izuzetno nizak unos voća generalno...", kazala je dr Zorica Đorđević iz Instituta za javno zdravlje.
A ključ zdrave ishrane je u raznovrsnosti i kupovini sezonskih namirnica.
"To je i osnovna preporuka svim građanima, da jedu namirnice iz svih grupa. Na taj način će uneti sve neophodne hranljive materije. Svaka isključivost donosi rizik da će se pojaviti manjak neke hranljive materije", navodi Belojević.
Raznovrsnost nije teško postići: integralni hljeb, 100g kvalitetnog mesa, 400g sezonskog voća, maslinovo ulje, dovoljan je dnevni unos kalorija, poručuju nutricionisti.
Bonus video: