Iako potreba za uslugama zanatlija još nije prestala,sve je teže doći do majstora svog zanata. Jedan od takvih je Bjelopoljac Muzafer Zaka Dizdarević koji već pet decenija svojim sugrađanima popravlja obuću. Ovaj najstariji crnogorski obućar sa sjetom se sjeća početka bavljenja ovim poslom.
"Radilo se iz prve u treću, iz treće u drugu. Jedna se smjena prespavala a dvije se smjene radile u 24 sata.Tako da je to bio život i zarada i stvaranje života da nijesmo zavisili ni od koga.Od svojega smo rada stvarali sve ,nisu nam trebali ni krediti ni ništa", kazao je obućar Muzafer Dizdaervić.
Kako se bez proizvodnje posao obućara danas sveo samo na popravke a jeftina obuća se može kupiti na svakom ćošku, sve je manje onih koji traže usluge obućara.
"Najviše se popravljaju patike i ove damske cipele na kojima padaju flekice. Sve ostalo se više i ne popravlja.Radi se isto a malo se zarađuje jer je jeftina obuća,jeftine popravke.Nema šta on ako je kupi za deset eura on ne može da da deset eura za popravku .Sve što mu uzmeš dva-tri eura to je sve", rekao je Dizdarević.
Ljubav prema ovom zanatu, Zaka je prenio na sinove Bekira i Kerima koji nastavljaju porodičnu tradiciju.
"Radim skoro dvadeset godina i dalje sam najmlađi obućar u gradu. Do kad će to biti ne znam ali polako stari zanati izumiru", rekao je Dizdarević.
Svjestan je toga i Zaka.Ipak nadu da ovaj zanat neće nestati ,kako kaže ,daju mu brojni obućari širom C.Gore koje je podučavao.Da istraju u borbi sa novim tehnologijama koje polako gase stare zanate za njih ima savjet.
"Dok bude išao narod na noge pa bilo šta moraće nešto popraviti. Ne može danas da je kupi a sutra da je baci ,nema toliko para za bacanje koliko toliko može da se živi i toga će posla uvijek biti", kazao je Dizdarević.
A cipele su odraz čovjeka, tvrdi Zaka.
"Cipela je ogledalo čovjeka a kupatilo je ogledalo žene. Kakve su ti cipele na noge takav si i ti ,kakvo ti je kupatilo takva ti je žena", kazao je Dizdarević.
I dok eksere u cipele ukiva iz pištolja jer je presa zamijenila čekić, Zaka sa svojim sinovima nastavlja borbu da sačuva ovaj zanat od zaborava.
Bonus video: