Mraz, slana, a potom i sniježne padavine, praćene sjevernim vjetrom prethodnih dana pričinile su veliku štetu imanjima i voćnjacima na sjeveru države.
Voćari tvrde da je ovogodišnji rod uništen, a na višegodišnjim stablima napravljena dugoročna šteta.
U naselju Dobrinje kod Bijelog Polja, za samo jedan dan, padavine su uništile četiri hektara voćnjaka Mićuna Gojačanina.
"Po noći nismo mogli braniti stabla, izjutra je već kada smo krenuli u akciju napravljena veća šteta na stablima. Uništeno je pola hektra malinjaka a na preko hiljadu višegodišnjih stabala napravljena je dugoročna šteta", tvrdi on.
"Sada su svi sokovi krenuli prema cvijetu i listu. Ove godine interesantno počelo zajedno i listanje i cvjetanje šljive i dolazi do smrzavanja te hranljive tečnosti u stablima tako da će posljedice biti na duži period", dodaje.
Da će niske temperature u aprilu ostaviti trajne posljedice po voćne zasade, saglasni su i stručnjaci.
Standardne metode borbe zaštite voćnjaka su zadimljavanje ili unošenje određene toplote u zasade voća i orošavanje, pri čemu ledeni pokrivač oko ploda sprječava prodor niskih temperatura i štiti cvjetove od propadanja. No, to nije sve.
"Ovdje kod nas je prisutan vid korištenja preparata kao što je Epin ekstra ili kao što su neki, nazovimo ih - prirodni antifrizi, koji miješanjem i tretiranjem voćaka mogu zaštiti na neki način voće, ali govorimo o temperaturama koje se kreću u opsegu od -1 do -5 najviše -8," navodi mr Dejan Zejak, inženjer agronomije.
Sve to zna i Gojačanin. Ipak, kako kaže, te metode ne važe za voćare na visokim kotama.
"Tu ne mogu ni da se pale ognjišta, ni da se prska, jer, ako je mraz preko 4 stepena, to se zna da je nepotrebno, nemoguće i na kraju, na ovoliku kitinu, na ovoliko inje na granama nema sredstva da se nešto može očupati", tvrdi on.
Prema državnom agrobudžetu iz 2012 godine, na nadoknadu potpune štete mogu da računaju samo poljoprivredni proizvođači sa polisom osiguranja na svoje usjeve, kažu u opštini.
Ta polisa ne osigurava voćnjake od snijega, već samo od grada,groma i vatre. Kako se mali broj njih odlučio da to uradi, u službu za poljoprivredu nije stigao veliki broj zahtjeva za naknadu štete. Ipak, kolika je tačno pričinjena šteta, znaće se narednih dana.
Kako navodi Fadil Bahović iz Opštine Bijelo Polje, nadležna opštinska komisija za procjenu šteta ona će izaći na teren, izvršiti uvid, izvršiti procjenu štete i proslijediti izvještaj nadležnoj državnoj komisiji za štete.
Povodom nastale štete i gubitka ovogodišnjeg roda, Udruženje malinara iz Bijelog Polja uputilo je zahtjev Ministarstvu poljoprivrede da sve voćare sa sjevera države oslobodi poreza za ovu i narednu godinu, posebno one iznad 700 metara nadmorske visine.
Bonus video: