Iako je Ustavni sud još 29. decembra prošle godine presudio da je taksa od dva eura za radio prijemnike u automobilima neustavna, građani je i dalje plaćaju. Potvrdu smo dobili iz MUP-a.
"Upoznati smo sa saopštenjem Ustavnog suda, sa sjednice održane 29. decembra 2016. godine, na kojoj su ukinute citirane odredbe zakona, koje prestaju da važe danom objavljivanja odluke u Službenom listu. Obzirom da odluka nije objavljena, naknada se i dalje uplaćuje", saopšteno je iz MUP-a.
Dakle, Ustavni sud ni nakon skoro dva mjeseca nije poslao odluku Službenom listu.Njihovo objasnjenje je da je Odluka još u proceduri.
"Nakon završetka redakcijske obrade, odnosno uređivanja konačnog teksta, odluka će odmah biti dostavljena učesnicima u postupku i "Službenom listu Crne Gore", radi objavljivanja", kazali su iz Ustavnog suda.
Ostaje nejasno zašto Ustavnom sudu treba toliko vremena da Odluku pošalje Službenom listu. Iako nije propisan krajnji rok do kada to moraju da urade, stvar je hitna jer građani svakodnevno trpe štetu, tako da bi u interesu svih građana bilo da je Ustavni sud radio svoj posao efikasno .
Nezvanično saznajemo da su preopterećeni prilivom predmeta, što navodno znatno otežava posao Redakcijskoj komisiji . Ustavni sud mjesečno riješi i do 300 predmeta, a kako saznajemo, ni jedna odluka sa sjednice 29. decembra prošle godine još nije prošla redakcijsku obradu.
Iz Službenog lista su nam potvrdili da ove godine od tog suda ništa nisu primili.
"U 2017. godini iz Ustavnog suda nije dolazila nijedna odluka na objavljivanje u Službeni list, a sve što se dostavi u zakonskom roku se i objavi", kazali su iz Službenog lista.
Ustavnom sudu je trebalo 11 mjeseci da ukine taksu, nakon što je u januaru prošle godine SNP podnio Predlog za ocjenu ustavnosti spornih članova Zakona o bezbjednosti saobraćaja. Podsjetimo, izmjenama Zakona o bezbjednosti saobraćaja iz 2014. bila je uvedena obaveza da svi vlasnici vozila prilikom registracije plaćaju dva eura, slušali radio ili ne. Iz NVO sektora prozivaju Ustavni sud što je doprinio tome da se i dalje naplaćuje neustavna taksa.
"Pokazalo se da je zapravo Ustavni sud zatajio, odnosno da već dva mjeseca ne objavljuje donijetu Odluku u vezi sa ovim pitanjem i to je dalo taj prostor, vakum prostor da se ta taksa naplaćuje, dodatni namet građanima koji apsolutno nema nikavog osnova, znači što je sama odluka kazala, da se inače naplaćuje, a mi sada imamo i dva mjeseca da takvo stanje traje i sada je naprosto na državi da brzo reaguje", kazao je Milan Radović iz Građanske alijanse.
Država je pokazala kako reaguje. Građani koje smo zatekli ispred Odjeljenja MUP-a za dokumenta, sliježu ramenima i kažu da nisu znali da se neustavna taksa i dalje plaća.
Od 1. januara, do sada je, kako nezvanično saznajemo, od neustavne takse naplaćeno više od 30 hiljada eura. Novac od te takse ide u Fond Agencije za elektronske medije i to pet odsto Agenciji, a sve ostalo kao pomoć komercijalnim radio stanicama.
Bonus video: