Luksuznim turističkim naseljima nije mjesto na Skadarskom jezeru, vjeruju u Savjetu Evrope.
Zato su na posljednjoj sjednici u Strazburu, održanoj krajem novembra, usvojili preporuke Bernske konvencije o obustavljanju gradnje Porto Skadar lejka i Bijelog sela u Nacionalnom parku “Skadarsko jezero”.
"Preporučujemo Vladi Crne Gore da u narednih 12 mjeseci zaustavi dalju gradnju na kopnu, obali i vodi na lokaciji Mihailovići. Novi Prostorni plan posebne namjene Nacionalnog parka Skadarsko jezero treba da se osloni na pretpostavke Prostornog plana iz 2001. godine, i proglasi šire područje Rijeke Crnojevića i ostrva Liponjak i Galići kao Zonu I stroge zaštite. Novi Prostorni plan posebne namjene treba da kao Zonu I stroge zaštite proglasi i Poseljanski zaliv i Biški rep", navodi se u Preporuci Bernske konvencije.
Ovaj zaključak rezultat je posjete predstavnika Berna i RAMSAR-a, odnosno konvencija o zaštiti evropskih divljih vrsta i prirodnih staništa i močvara, Skadarskom jezeru u junu ove godine.
Skadarsko jezero se našlo na dnevnom redu sjednice Sekretarijata Bernske konvencije zahvaljujući neformalnom udruženju građana Virpazara, koji su ljetos pokrenuli peticiju u želji da zabrane gradnju na jezeru. Nju je potpisalo oko 13 i po hiljada ljudi. Danas, međutim, nismo uspjeli da dobijemo komentar predstavnika tog udruženja.
Nakon više dana čekanja nisu nam odgovorili na pitanje: da li će postupiti po preporukama Savjeta Evrope, odgovorili nisu iz Ministarstva održivog razvoja i turizma .
Iz nevladine organizacije Green home podsjećaju da je Crna Gora ratifikovala i Ramsarsku i Bernsku konvenciju.
"Ukoliko bi došlo do kršenja ovih preporuka, to bi moglo da značajno eskalira na međunarodnom nivou i da dovede do brisanja Skadarskog jezera sa RAMSAR liste", kaže Nataša Kovačević iz Green Home-a.
Građani Virpazara nadaju se, međutim, da bi dolaskom stranih investitora na jezero konačno dobili puteve i poslove.
“Ja mislim da bi trebalo dozvoliti da se radi, uz zadovoljenje tih standarda koji se podrazumijevaju, zaštite jezera i ostalog...”; “Em će se zaposliti, em će to ličiti nečemu...”; “Lično sam, kao eto tu stanovnik, kad idem kući i kad mi neko dođe, da mu bude ljepši put i ambijent kad prolazi...”, neka su od mišljenja mještana.
Kovačević kaže da je takvi komentari ne iznenađuju, jer stanovnicima naselja oko Skadarskog jezera nikada nije predočena alternativa od koje bi oni imali koristi, a jezero ostalo zaštićeno.
"To je ona alternativa u razvoju turizma zasnovana na tradicionalnom graditeljstvu, zasnovana na prirodnim odlikama jezera, jer to je jedini kuriozitet koji jezero ima. Jedina alternativa koja se njima nudi jesu megaturističke infrastrukture...".
Iako je, kaže, šteta na Biškom repu napravljena, Kovačević vjeruje da nije nepopravljiva. "Ovo područje koje je devastirano treba da se vrati u pređašnje stanje i to treba uraditi o trošku investitora".
Porto Skadar lejk vrijedan je oko 160 miliona eura, a predviđeno je da ima 51 apartman, 30 vila i sopstvenu marinu. Francuski investitor Lionel Sonigo je prije dvije godine počeo pripremne radove, a svoje mišljenje o Prostornom planu posebne namjene Nacionalnog parka Skadarsko jezero krajem septembra trebalo je da daju crnogorski poslanici, ali je plan vraćen na doradu.
Bonus video: