Visoka predstavnica Evropske unije (EU) Federika Mogerini ocijenila je da je u 2016. godini spisak važnih momenata u odnosima EU sa Balkanom jako dug i da je nastavak napredovanja balkanskih zemalja ka EU posao i za 2017. godinu.
"Balkan je u srcu Evrope, budućnost balkanskih zemalja je unutar Evropske unije. Naš rad se nastavlja, da se prevaziđu neprijateljstva iz prošlosti i odgovori na pozive mladih iz tog regiona za otvaranje radnih mjesta, jedinstvo i otvorenost", napisala je Mogerini u svom novogodišnjem blogu.
Na spisku važnih momenata u odnosima sa Balkanom protekle godine, navela je Mogerini, između ostalog nalaze se i podnošenje aplikacija Bosne i Hercegovine (BiH) za članstvo u EU, otvaranje novih poglavlja u pristupnim pregovorima Srbije sa EU, prvi Savet za pridruživanje izmedju Evropske unije i Kosova, reforma pravosuđa u Albaniji usvojena poslije više mjeseci rada, otvaranje nove faze na putu te zemlje ka EU kao i privilegija da se obrati parlamentu u Tirani o odnosima EU i Albanije.
Mogerini je ukazala da godina koja je tek počela neće biti laka ali da stvari koje je EU uspjela da izgradi 2016. mogu da se ponesu i u ovu godinu. Ona je navela ukupno 12 takvih tačaka, uključujući i približavanje Balkana EU .
Među tim tačkama koje će "ponijeti u Novu godinu i koji će biti smjernice tokom 2017." nalazi se i Globalna strategija spoljne politike EU koja je usvojena krajem juna, odmah poslije glasanja Britanije da izađe iz Unije. Mogerini navodi da je bilo važno baš u tom trenutku uspostaviti zajedničku strategiju za spoljnu i bezbjednosnu politiku, kao zajedničku zamisao kako ići dalje naprijed i odgovarati na potrebe građana Unije.
Navela je i partnerstvo sa afričkim zemljama u suočavanju s migracijom, odgovor Evropske unije na terorizam i njen rad na budućnosti Sirije, usvajanje globalne politike o bezbjednosti i odbrani, šest mjeseci poslije usvajanja strategije za spoljnu politiku.
"U najtežoj godini u istoriji evropske integracije, ovo je glavna osnova za ponovno lansiranje našeg jedinstva, konkretno i brzo", napisala je Mogerini.
Kao još jedan uspješni poduhvat navela je podršku Evropske unije mirovnom procesu u Kolumbiji koji je krunisan mirovnim sporazumom, govorila je o tračku nade za bliskoistočni mirovni proces i ukazala da je za mir i bezbjednost u tom dijelu svijeta potrebna posvećena i ujedinjena međunarodna zajednica.
Takođe je navela sprovođenje nuklearnog sporazuma s Iranom, za koji su neki sumnjali da će ikad biti sproveden, radikalnu promjenu odnosa između EU i Kube, kada je održan prvi politički dijalog i potpisan prvi sporazum o saradnji i "ušlo se novu fazu šansi i razmjena". Kao važne momente Mogerini je navela i nove odnose sa istočnom Evropom i nove mogućnosti za Avanistan koje su otvorene međunarodnom konferencijom o Avganistanu održanoj u oktobru prošle godine u Briselu.
Bonus video: