Još nije trajno riješen problem odlaganja otpada: "Ekološka država samo na papiru"

Vladinim planom do 2020. godine, opštine su dužne da pripreme lokalne planove u ovoj oblasti, a predviđeno je pravljenje nekoliko regionalnih centara
107 pregleda 0 komentar(a)
Otpad, smeće, Foto: Ivan Petrušić
Otpad, smeće, Foto: Ivan Petrušić
Ažurirano: 10.09.2016. 19:26h

Iako je Crna Gora pred otvaranjem najskupljeg poglavlja u pregovorima s Evropskom Unijom, onog koje se odnosi na životnu sredinu, država još nije trajno riješila problem odlaganja otpada.

Odgovornost za problem često se prebacuje opštinama koje lageruju smeće na privremenim deponijama, koje su često pored puteva i vidljive su turistima.

Vladinim planom do 2020. godine, opštine su dužne da pripreme lokalne planove u ovoj oblasti, a predviđeno je pravljenje nekoliko regionalnih centara.

Međutim, sa time se kasni, a ekolozi za sve krive državu.

Za 25 godina od kada je Crna Gora postala prva ekološka država u svijetu, na zaštiti životne sredine nije puno urađeno, tvrde ekolozi.

"Možemo slobodno da kažemo da ništa nismo uradili po tom pitanju i da je Crna Gora postala ekološka država nažalost samo na papiru. Donosimo master planove i razne druge planove od upravljanja otpadom, plan o otpadnim vodama itd. Međutim sve to ostaje mrtvo slovo na papiru i mi čini mi se dosta lutamo u svemu tome", istakao je Milorad Mitrović iz NVO "Breznica".

Državnim planom upravljanja otpadom do 2020. godine koji je Vlada usvojila početkom godine, opštine su dužne da pripreme lokalne planove u ovoj oblasti.

"Njime se daju obavezujuće smjernice opštinama u kom pravcu treba djelovati da bi se obezbijedilo pravilno upravljanje otpadom. Opštine su obavezne da u roku od šest mjeseci donesu svoje lokalne planove o upravljanju otpadom, da mogu za godinu dana da odlažu otpad na privremenim odlagalištima otpada", kazao je Refik Bojadžić iz Zajednice opština.

Jedna od opcija u državnom planu predviđa, osim Podgorice i Bara, osnivanje regionalnog centra za 11 opština na sjeveru države.

Iako je poznata lokacija buduće deponije nije se puno uradilo na rješavanju problema koji godinama muči sve opštine ovog regiona.

"Nažalost na sjeveru nijesmo odmakli u tim aktivnostima.Ono što je definitivno planom određeno, Bijelo Polje će biti centar za sjever za ovih 11 opština, dodao je Bojadžić.

Krivicu za to što nema trajnog rješenja za odlaganje otpada, ekolozi prebacuju na državu koja odgovornost prebacuje ionako siromašnim opštinama.

Kako je Crna Gora pred otvaranjem poglavlja 27 - životna sredina, a crnih ekoloških tačaka sve je više, nadležnima poručuju.

"Bojim se da smo izgubili dosta vremena i da smo u mnogim stvarima prilično zakasnili da bi ispunili sve te obaveze koje imamo i koje smo trebali davno da završimo", kazao je Bojadžić.

Na pitanje da li će doći do izmjene Zakona o tretmanu otpada po kojem privremene lokacije neće moći da se koriste od 2017. godine, iz Ministarstva održivog razvoja I turizma Televiziji Vijesti je saopšteno da oni planiraju izradu novog Zakona u narednom periodu, a rok korišćenja privremenih lokacija biće ponovo razmatran.

Bonus video: