Predsjednik SAD Donald Tramp je ove sedmice ponovo u akciji. Optužio je Tviter, koji je u stvari njegov najvažniji kanal za političku komunikaciju, da korisnicima otežava praćenje njegovog naloga. Stvarnost pak izgleda drugačije: od jula je broj njegovih pratilaca porastao za tri miliona. Od oktobra je ovaj političar, koji važi za najvećeg kreatora lažnih vijesti, opet napao renomirane medije u svojoj zemlji. „Fake News mediji su istinski narodni neprijatelji. Oni bi morali da prestanu sa otvorenim neprijateljstvom i da počnu da izvještavaju kako treba.“
Poruka je jasna: ozbiljni američki mediji, cijenjeni širom svijeta, poput Njujork tajmsa, Vašington posta ili CNN, šire jednostrane lažne sadržaje, dok se predsjednik obavezuje istini.
U stvari bi trebalo da je sve jasno: činjenice su činjenice, ali interpretacije i komentari koji potom uslijede ostavljaju veliki manevarski prostor. Danas činjenice nisu više nesporne. Na društvenim mrežama, nažalost, vlada bezakonje. Laž se prodaje kao istina.
Od toga u međuvremenu strahuje i EU. Evropska komisija u Rusiji vidi glavni izvor dezinformacija, samim tim i faktor uticaja na izbore u Evropi. Moskvi se prebacuje da je uticala na ishod britanskog referenduma o istupanju iz EU, kao i na američke predsjedničke izbore 2016. Na djelu je „pravi izazov za naše demokratske sisteme“, upozorili su šefovi država i vlada zemalja EU na posljednjem samitu u Briselu.
Tek je sajber-napad na jedan njuz portal u Litvaniji u novembru izazvao uzrujanost. Nepoznati izvršioci su na portal „Kas Vyksta Kaune?“ („Šta se dešava u Kaunasu?“) postavili lažnu vijest kako bi diskreditovali NATO, pisao je ovaj portal. Potom je objavljeno da je ovaj vojni savez planirao napad na Bjelorusiju.
Nakon ovakvih negativnih iskustava, francuski parlament je nekoliko dana potom usvojio paket zakona protiv ciljanog širenja lažnih vijesti u vrijeme izborne kampanje. Uzalud su novinari, slijeva i zdesna, kao i opozicija žestoko protestovali protiv ovih zakona, strahujući da se radi o „cenzuri“ i „zabrani slobode mišljenja“. Njemačka savezna ministarka pravde Katarina Barlej (SPD) je najavila da će pomno pratiti efekte ovog zakona u Francuskoj.
Fenomen lažnih vijesti, dakle tvrdnja da je istina ono što je očigledna laž, u međuvremenu je stiglo i do centra moći EU. Predsjednik EK Žan-Klod Junker je bez dlake na jeziku. „Ja sam u Evropskom savjetu jasno stavio do znanja da su pojedini premijeri, koji u njemu sjede, i sami izvor lažnih vijesti“, kazao je on nakon Samita sredinom decembra.
Viktor Orban, mađarski premijer, mu je posebno trn u oku. „Kada gospodin Orban kaže da sam ja odgovoran za bregzit, i kriv, onda je to lažna vijest. Kada kaže da su migranti odgovorni za bregzit, onda je i to lažna vijest“, kritikovao je Junker.
EU je prepoznala zapaljivo dejstvo lažnih informacija i želi da se tome suprotstavi. Početkom decembra Komisija je objavila akcioni plan, koji predviđa da se umjesto dosadašnjih 1,9 miliona za to izdvoji pet miliona eura. Ali, šta je to u poređenju sa stotinama miliona koje Rusija izdvaja za „informacioni rat“ protiv Zapada?
Zbog dramatičnog efekta „neistinitih istina“ neophodno je hitno djelovanje. Jer, mladi su u međuvremenu najmanje jedanput nedjeljno suočeni sa lažnim vijestima i govorom mržnje, pokazalo je ispitivanje javnog mnjenja Fondacije „Vodafon“ prošlog oktobra. Tri četvrtine ispitanih građana žele da se lažne vijesti i govor mržnje tematizuju u školama.
I stručnjaci su saglasni da bi se sa dugoročnom strategijom protiv fejk njuza i srodnih pojava moralo započeti u školama. (...)
(Deutsche Welle)
Bonus video: