STAV

Grip u sjenci afera

Samo doktori medicine sa saradnicima ulažu ogromne napore da, zajedno sa oboljelima, pobijede pošast koja hara cijelim Balkanom
1931 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Luka Zeković
Ilustracija, Foto: Luka Zeković

Dok Crnu Goru tresu mnoge političke, finansijske, kriminogene, korupcionaške..., i moralne afere, zaokupljajući pažnju vaskolike javnosti, na hiljade ljudi, u tišini medicinskih ustanova i svojih domova, vode borbu sa opasnim virusom gripa, koji odnosi ljudske živote. Pod “instagram bombama” mnogi milioneri i njihove “skutonoše” doživljavaju moralni sunovrat, dok se siromašni građani dostojanstveno bore za goli život.

Samo doktori medicine sa saradnicima ulažu ogromne napore da, zajedno sa oboljelima, pobijede pošast koja hara cijelim Balkanom. Institut za javno zdravlje Crne Gore (IJZ) teška srca izvještava o žrtvama virusa, uvijek uz napomenu da „pacijent nije vakcinisan, a imao je hroničnu bolest“.

U septembru 2018. godine informisani smo da je „Montefarm“ naručio 23.750 vakcina protiv gripa, te da će “to zadovoljiti potrebe svih domova zdravlja”. Od početka epidemiološkog nadzora nad gripom, slušamo preporuke za vakcinisanje svih nevakcinisanih, što malo “čudno” zvuči.

Prema podacima IJZ u strukturi ukupnog umiranja stanovništva u Crnoj Gori udio hroničnih nezaraznih bolesti iznosi 80 odsto. Najviše građana umire od kardiovaskularnih bolesti (oko 60 odsto od ukupnog broja preminulih). Prema podacima CLOBOCAN-a (softver SZO koji mjeri opterećenje populacije karcinomom), u prvih devet mjeseci 2018. godine u Crnoj Gori je registrovano 2.366 novooboljelih od karcinoma, dok je u istom periodu umrlo njih 1.287. Od 2014. godine barata se sa cifrom od oko 50.000 dijabetičara.

Podrazumijeva se da moramo imati Nacionalni savjet za koordinaciju i prevenciju hroničnih nezaraznih bolesti u Crnoj Gori, sa predsjednikom Vlade na čelu, ali je tužno i sramno da je trodecenijska vlast učinila sve da stvori takav socioekonomski ambijent u kome dvije trećine građana tavori u siromaštvu, gdje leže svi uzroci za rano i masovno obolijevanje ljudi (neadekvatna ishrana, stresovi, nezdravi stilovi življenja...) Ako tome dodamo zagađenu životnu sredinu, sumorna slika je potpuna. Plodno tlo za sve moguće viruse!

Doktorima medicine, koji su i sami statusno ugroženi, biva “neprijatno” da pacijentima savjetuju „zdravu ishranu sa dosta svježeg voća i povrća“, jer znaju da su za većinu građana i čajevi bez limuna skupi. Pacijenti pod gripom, koji rade kod “nadri biznismena” ne smiju ni pomisliti da odsustvuju sa posla pa se, primjera radi, dešava da u prodavnicama prehrane prodavci kašlju „u horu“ sa kupcima. Nadležne institucije, ne samo da ne štite radnike u privatnom sektoru, nego doktore medicine često ometaju u propisivanju poštede za pacijente, prijeteći im “sankcijama”. Kako li se, tek, sa gripom bore stari i iznemogli, kojima nema ko ni čaj skuvati?!

Izuzimajući zabranu posjete u bolnicama, niko nije preduzeo ni jednu jedinu mjeru u cilju smanjenja širenja zaraze, kada su u pitanju gužve u čekaonicama JZU, škole, vrtići, međugradski prevoz i slično. U Poliklinici KCCG lično sam se prekjuče uvjerila da su skoro svi pacijenti kašljali, u autobusu od Podgorice do Nikšića takođe.

“Oboljeli od gripa zarazni su za okolinu 24 sata prije nego što se pojave simptomi, te još 7 dana nakon obolijevanja”, (Dr Vladimir Draženović, voditelj Nacionalnog centra za influencu Svjetske zdravstvene organizacije i specijalista virusologije Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo).

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")