SVIJET U RIJEČIMA

Veliki kormilar 2.0

Velika vizija proteže se do 2050. godine. Međutim, ono što je Si najavio za narednih pet godina, zvuči kao više poznatog: kampanja za borbu protiv korupcije treba da se nastavi. Pre svega, treba dalje razvijati uticaj partije na sve oblasti života
0 komentar(a)
Si Điping, Foto: Independent.co.uk
Si Điping, Foto: Independent.co.uk
Ažurirano: 27.10.2017. 09:04h

Predsjednik Kine Si Đinping počinje drugi mandat uz podršku kakvu nije imao niko od Mao Cedunga. Vraćaju se vremena velikog vođe, samo su metode postale modernije

Ne, Si Đinping nije „ veliki predsedavajući“. Ipak, kineski šef države i partije smatra se „predsedavajućim svega“. Nijedan šef partije posle Mao Cedunga nije u svojim rukama koncentrisao toliko moći kao Si u prvih pet godina svog mandata.

Time što je „Si Đinpingova misao o socijalizmu sa kineskim karakteristikama za novu eru“ zvanično postala deo statuta partije, ovaj 64-godišnjak, koji potiče iz stare porodice funkcionera, formalno se pridružuje osnivaču stranke Maou. Takva čast nije ukazana nikome posle Maoa. U Centralnom komitetu Politbiroa Si više nije prvi među jednakima - on je sada samo prvi! On je Veliki kormilar 2.0.

Ogroman portret bivšeg kormilara još uvek visi iznad ulaza u staru carsku palatu u srcu Pekinga, a Maov mauzolej sa balzamovanim telom dominira trgom Tjenanmen. Ali vredi podsetiti: čak i zvanično, Maovo delo je ocenjeno samo kao sedam desetina dobro i tri desetine loše. Na primer, zato što je „Velikim skokom napred“ između 1958. i 1961. godine izazvao najveću ljudsku glad u svetu, sa milionima mrtvih. Ili zato što je kulturnom revolucijom izazvao nacionalnu katastrofu.

Da bi izbegla takve ekscese u budućnosti, Komunistička partija je uspostavila princip „kolektivnog rukovodstva“. Krunisanjem Sija partija se delom oprostila od tog principa.

Si počinje svoj drugi mandat sa podrškom bez presedana. Unošenje njegovog dela i imena u partijski statut je tek početak. Jer tu su i kadrovske promene, najveće u partiji od 1969. godine: 70 odsto mesta u Centralnom komitetu su zaposeli novi ljudi, pet od sedam mesta u svemoćnom Centralnom komitetu Politbiroa je oslobođeno. Na njih je Si postavio svoje verne sledbenike.

U kojem pravcu želi da vodi najveću naciju na svetu? Najmoćniji čovek u Kini je to jasno rekao u jednom od najdužih govora kojim je ikada otvoren kongres. Tokom 203 minuta, Si je jasno stavio do znanja: era Denga Sjaopinga je završena - era u kojoj je bilo najvažnije da Kina postane bogata. Sada dolazi era Sija u kojoj bi Kina trebalo da postane jaka: prema unutra kroz svemoćnu partiju i svemoćnog šefa partije. Jaka prema spolja do 2035. kroz vojsku na svetskom nivou - drugim rečima na nivou SAD.

Velika vizija proteže se do 2050. godine. Međutim, ono što je Si najavio za narednih pet godina, zvuči kao više poznatog: kampanja za borbu protiv korupcije treba da se nastavi. Pre svega, treba dalje razvijati uticaj partije na sve oblasti života.

Tu Si takođe računa na Big Data: partija želi da iskoristi podatke kineskih IT kompanija i uvede za svakog od 730 miliona korisnika interneta obavezni „društveni sistem bodovanja“: svaka akcija će biti nagrađena pozitivnim ili kažnjena negativnim bodovima. Veštačka inteligencija bi trebalo da pomogne u stvaranju savršenog podanika. Država nadzora već radi na sistemu prepoznavanja lica: Državna bezbednost treba da bude u stanju da u roku od tri sekunde identifikuje svakog Kineza snimljenog jednom od 20 miliona nadzornih kamera na javnim mestima.

Ne samo da ova tehnologija nadzora treba da se izvozi: Si Đinping preporučuje svetu da ceo kineski model preuzme kao deo „kineske mudrosti“. Uz ekonomski uspešnu jednopartijsku diktaturu, Si Đinping se takmiči sa sistemom Zapada. Slabost Zapada sa Donaldom Trampom u Beloj kući mu u ovom trenutku olakšava posao. Evropa mora na to da nađe odgovor.

(Deutsche Welle)

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")