STAV

Nevladin sektor je generator reformi

Nevladine organizacije su jedan od stubova demokratije, generator reformi i neizostavan nosilac društveno-ekonomskog razvoja

3258 pregleda 11 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Povodom 27. februara, Svjetskog dana nevladinih organizacija

Država kroz pravne i institucionalne mehanizme kontinuirano unapređuje podsticajno okruženje za djelovanje nevladinih organizacija i ostvaruje i podstiče međusektorsku saradnju, istovremeno poštujući principe transparentnosti, nezavisnosti i međusobnog povjerenja.

Partnerstvo i inkluzivnost su imperativ zajedničkog djelovanja u kontinuiranim naporima za stvaranje dobrog ambijenta za prosperitet društva u cjelini.

Nevladine organizacije su jedan od stubova demokratije, generator reformi i neizostavan nosilac društveno-ekonomskog razvoja.

Različiti su oblici saradnje kojima se reflektuju ova opredjeljenja, Ministarstvo javne uprave radi na množenju oblika saradnje i jačanju istih.

Učešće nevladinih organizacija, predstavnika građana i njihovih interesa u kreiranju javnih politika, daje im dodatnu vrijednost, veći kvalitet i veći legitimitet. Konsultacije su i okosnica planiranja prioriteta, a partnerstvo akcenat na implementaciji javnih politika kroz finansiranje projekata i programa NVO.

Povezivanjem strateških ciljeva sa aktivnostima nevladinih organizacija podstiču se i kapaciteti NVO, kako bi se umanjila zavisnost njihovog djelovanja od kratkoročnih projekata.

Od početka primjene postojećeg modela finansiranja, za ove namjene do 2021. godine, opredijeljen je iznos sredstava preko 18 i po miliona eura, od čega je blizu 17 miliona eura raspodijeljeno za finansiranje i kofinansiranje projekata i programa NVO, odnosno realizovano je 90,81% sredstava. Podržano je oko 1198 projekata.

U 2022. godini je opredijeljeno 3.030.000, a u 2023. godini 5.054.566,64 za podršku projektima u oblastima od javnog interesa i oblasti zaštita lica sa invaliditetom. Najviše projekata je podržano u oblastima zaštita lica sa invaliditetom i zaštita ljudskih i manjinskih prava, dvije oblasti u kojima su najranjivije grupe i kojima su potrebne usluge koje država nekad ne može da ispuni u punom kapacitetu, a NVO uspješno rade sa ne manjim kvalitetom.

Kofinansiranje je važan mehanizam, jer se na ovaj način podržavaju projekti koji se realizuju u oblastima od strateške važnosti za pristupanje Crne Gore EU. U skladu sa Zakonom o nevladinim organizacijama, Ministarstvo javne uprave je realizovalo Javni konkurs za kofinansiranje projekata i programa NVO podržanih iz fondova Evropske unije u 2022. godini i od opredijeljenih 1.010.000,00 eura raspodijeljeno je 556.500,31 za podršku 47 projekata. U 2023. je za ove namjene opredijeljeno 1.270.000 eura, a konkurs će biti raspisan do 1. marta.

Osnova saradnje je informisanje i to je jednosmjeran proces. U cilju unapređenja istog, ali i veće transparentnosti, kreirana je internet stranica www.sveonvo.me, koja je zamišljena kao centralni, jedinstveni portal, koji će sadržati sve podatke o pitanjima značajnim za djelovanje NVO. U određenim organima postoje i kontakt osobe za saradnju s nevladinim organizacijama.

Očekujemo i formiranje Savjeta za saradnju organa državne uprave i NVO, institucionalnog mehanizma, kao foruma za dijalog i praćenje realizacije politika koje se odnose na rad i djelovanje NVO.

Donešena je Strategija saradnje organa državne uprave i NVO 2022-2026. i otpočet je rad na izmjeni Zakona o nevladinim organizacijama.

Ministarstvo javne uprave radi na svim aspektima jačanja saradnje i snaženja civilne zajednice.

Autorka je generalna direktorica Direktorata za inovacije i otvorenost javne uprave i saradnju sa NVO u Ministarstvu javne uprave

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")