SVIJET U RIJEČIMA

Brazil: Put svile, ne hvala

Peking insistira na postizanju sporazuma, ali Lulina vlada ostaje čvrsta. Razlog: Peking obećava previše, a nudi premalo

2271 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Rojters
Foto: Rojters

Ono što je brazilski vrhunski diplomata upravo najavio gorko je razočarenje za kineske spoljnopolitičke ambicije u Latinskoj Americi: Selso Amorim, spoljnopolitički savjetnik predsjednika Luiza Inasija Lule, rekao je da Brazil u ovom momentu neće potpisati sporazum sa Kinom za Novi put svile. “Mi ne zaključujemo ovakav ugovor kao da je polisa osiguranja”, rekao je Amorim za dnevne novine “O Globo”. Međutim, Brazil je i dalje zainteresovan za razmjenu sa Kinom koja prevazilazi puku trgovinu. Dio nove brazilske vizije je da se ne zavisi od jednog dobavljača ili partnera.

Ovo je ozbiljan poraz za Peking. Kina je posljednjih mjeseci neumorno radila na tome da kruniše predstojeći put svog šefa države u Južnu Ameriku sporazumom sa Brazilom.

Očekuje se da će se u narednih nedjelja predsjednik Lula i šef kineske države Si Đinping sastati najmanje tri puta u roku od nekoliko dana: na APEC Forumu azijskih i američkih pacifičkih zemalja u Peruu sredinom novembra, odmah potom na G20 samitu u Rio de Žaneiru i konačno tokom kineske državne posjete brazilskoj prestonici povodom 50. godišnjice uspostave diplomatskih odnosa između dvije zemlje.

Generalno se očekivalo da će svečano potpisivanje sporazuma o Novom putu svile biti vrhunac posete Sija Brazilu. U Latinskoj Americi, osim Brazila, inicijativi se nisu pridružili samo još Meksiko i Kolumbija.

Postoje tri razloga zašto se Brazil sada opire pokušaju Kine: prvo, Brazil je očekivao da će sporazum predstavljati jasan ustupak Kine koji bi bio politički više od već ionako intenzivne trgovine i kineskih ulaganja. Brazil želi transfer tehnologija i pouzdane investicione obaveze, koje Kina nije ponudila niti je spremna da garantuje. Kina više puta najavljuje gigantske investicione projekte za mostove, luke ili željezničke veze, koji onda redovno izostaju.

Kina nastavlja da zatvara svoje tržište za brazilske tehnološke proizvode kao što su avioni Embraer. Partnerstvo se ne odnosi samo na kupovinu i prodaju kineske robe, već i na prodaju u Kinu za proizvode proizvedene u Brazilu. Amorim je sada prvi put jasno kritikovao izolaciju kineskog tržišta.

Brazil pregovara sa Kinom sa pozicije sile: Kina jeste najvažniji trgovinski partner Brazila. Ali za razliku od većine zemalja u svijetu, Kina ima veliki trgovinski deficit sa vodećom ekonomijom Latinske Amerike. Brazil snabdijeva Kinu hranom, naftom i rudama. Zbog sve veće konfrontacije sa SAD, Kina sve više zavisi od uvoza hrane i nafte iz Brazila.

U spoljnopolitičkom kontekstu se čini da se Brazil vraća tradicionalno neutralnoj poziciji u svjetskoj politici. U grupi BRIKS, samo Indija i Brazil nisu potpisali Sporazum o Putu svile. Ove dvije velike države čine demokratski blok koji ne želi da ga preuzme Kina.

U kojoj mjeri će Brazil uspjeti da igra kao mogući lider “novih nesvrstanih” u globalnoj politici u budućnosti neće se odlučivati samo u Braziliji. To će zavisiti i od političkih dešavanja kao što su izbori u Sjedinjenim Državama ili toka velike ekonomske krize u Kini.

(Neue Zuercher Zeitung - NZZ)

Prevod: Mirko Vuletić

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")