Sjajna vijest za naše građane, struja uopšte neće poskupiti", oglasio se lično veseli premijer. Kao svemoćni ES kadrovi utanačili sa čelnicima CEDIS-a da će "naći način da kompenzuju procenat poskupljenja koji je već objavila Regulatorna agencija". Ne sumnjam da će "naći način", jer su veoma vješti kada je u pitanju državni budžet (ukidanje doprinosa za zdravstveno osiguranje, dijela doprinosa za penzionio-invalidsko osiguranje, "brzo" zaduživanje i tome slično). Nedostatak sredstava u Fondu zdravstva građani su već debelo osjetili, a penzione nevolje tek slijede. Prisjećamo se onog "paf-paf" četvoromjesečnog usklađivanja penzija, za koje se, u startu, nijesu mogli snaći u Fondu PIO.
Muštuluk građanima Crne Gore da "struja neće poskupiti", ne može da zamagli premijerovu priču o povećanju plata javnim funkcionerima za 30 odsto, što je predviđeno Nacrtom izmjena i dopuna Zakona zaposlenih u javnom sektoru, koji je na javnoj raspravi do 8. decembra, niti najavu o angažovanju savjetnika za poslanike u Skupštini Crne Gore. Namjera povećanja plata funkcionerima se pravda time "da su prethodnih par godina, kroz izmjene kolektivnih ugovora, uvećani koeficijenti složenosti poslova za sve zaposlene u javnom sektoru, izuzev za javne funkcionere i nosioce pravosudnih i ustavnosudskih funkcija... te sada, u sistemu zarada pojedini službenici imaju veće plate od pojedinih rukovodilaca" (vijesti.me).
Za gospodu funkcionere "Evropa sad 2" nije značila ništa, jer su im plate povećane za oko 100 eura, pa su našli model da "paf-paf" metodom zadovolje svoju glad za novcem. Čudno je da se sa zakašnjenjem sjetili "povećanja koeficijenata"?! Prema pisanju "Dana", članovima Vlade plate će biti uvećane za 500 do 791 euro, a poslanicima od 500 do 837 eura, zavisno od godina radnog staža, što je u prosjeku oko 600 eura, koliko iznosi manja od dvije minimalne zarade po programu "ES 2". Mnogima će se zarada uvećati za iznos veći od veće minimalne zarade od 800 eura! Sudska grana vlasti jeste bez dovoljne materijalne satisfakcije i vakat je da sudije budu adekvatno plaćene za svoj težak i odgovoran rad, kao što je vakat da se uposle na desetine nedostajućih sudija, kako bi sudstvo odgovorilo izazovima vremena u kome je kriminal u porastu, a mali broj presuda u razumnom roku. Lakše je stimulisati poslanike da usvoje "trajanje pritvora do 5 godina", nego sudsku granu vlasti izdvojiti kao prioritetnu. Mediji su objavili da će tih famoznih 30 odsto građane Crne Gore, na godišnjem nivou, koštati 8,5 miliona eura, što autore prijedloga ne tangira! Moraju na sebe misliti, pa neka košta šta košta! Briga ih šta misle građani (ili "narod", kako nas oni oslovljavaju).
Naši narodni predstavnici u Skupštini, kao kandidati svojih partija, a ne građana koji su ih glasali, očigledno imaju problem sa poslaničkim znanjem (možda ne svi), pa žele da se dodatno obrazuju. Na doživotno obrazovanje imaju pravo, ali ne na račun građana Crne Gore! I do sada su se snalazili, koristeći izvore znanja u svojim strankama, kao i savjetnike, koje Skupština angažuje po ugovoru o djelu. Skupštinska administracija je golema, pa su im možda potrebniji tjelohranitelji i psiholozi!
Bonus video: