Kino Europa u Zagrebu, nakon odbijanja gradskih vlasti da produže Zagreb film festivalu ugovor o zakupu tog prostora i odluke da započnu njegovo renoviranje, zatvara 1. juna vrata na neodređeno vrijeme. Odbrojavanje do posljednje bioskopske predstave biće u znaku programa “Doviđenja, kino Europa!”, kojim taj nezavisni bioskop svečano zaokružuje 11 proteklih godina s publikom i zakoračuje u neizvjesnu budućnost.
Posljednja nedjelja zato je posvećena aktuelnim i važnim filmovima, počev od tjeskobnog trilera “Nadnica za strah” Anrija Žorža Kluzoa koji je 1953. godine nagrađen Gran prijem u Kanu i Zlatnim medvjedom u Berlinu. Beznadežnost ljudske egzistencije, ali i malovrijednost života u kapitalizmu, uzbudljivo su prikazani u priči o četiri pustolova koji se prihvate opasnog posla - prevoza eksplozivne tekućine do naftnih izvora udaljenih nekoliko stotina kilometara.
Nadahnut slavnom sudskom dramom “Dvanaest gnevnih ljudi”, i Branko Bauer u “Licem u lice” donosi priču koja se razvija na jednom dugom sastanku sa određenim brojem likova. Angažovana i društveno-kritička priča, nagrađena sa tri glavne nagrade na Pulskom festivalu 1963. godine, događa se na partijskom sastanku koji je sazvan zbog jednog buntovnog radnika i anonimnog pisma u kojem se kritikuje direkcija preduzeća.
Pravda nikada nije bila svečanije i moralnije utelovljena nego u liku malomještanskog advokata Atikusa Finča koji je u kultnom romanu “Ubiti pticu rugalicu” stvorila autorka Harper Li, a na film prebacio američki reditelj Robert Maligan. Moralni advokat Atikus dobio je najteži zadatak u Alabami - da odbrani crnog mladića koji je optužen za silovanje bijele žene. Ta kultna drama o međurasnim sukobima na američkom jugu sredinom 30-ih godina bila je nominovana 1963. godine za sedam Oskara, a jedan od njih ponio je upravo Gregori Pek za portret hrabrog pojedinca u borbi protiv rasističkog aparata i netrpeljivih južnjaka.
Kino Europa započeo je filmske programe 2008. godine filmom (danas) znakovitog imena “Požuda, oprez” Anga Lija, a zatvoriće ga filmom čiji naslov govori još više. “Posljednja bioskopska predstava” Pitera Bogdanoviča nostalgična je drama o odrastanju u jednom teksaškom gradiću u 50-im godinama. Grad koji odumire i ekonomski i kulturno još uvijek je čarobno mjesto za par srednjoškolaca. Sve radosti i uzbuđenja odrastanja doći će, međutim, na kraju, kada ekipu sustignu životne nedaće. Kraj bezbrižnog doba simbolički će, naravno, obilježiti zatvaranje lokalnog bioskopa. Bogdanovičev film osvojio je dva Oskara i Zlatni globus 1972. godine.
Filmove će, kako je najavio Kino Europa, uoči projekcija predstaviti filmski kritičari Mario Kozina, Diana Nenadić i Nenad Polimac.
Uz programe u velikoj dvorani, posljednja sedmica u Kinu Europa biće obilježena i u dvorani Müller, u kojoj je najavljen film “Moj život s Džejmsom Dinom” (2017) iz programa Queer MoMenti, u organizaciji udruženja Domino, te kratki filmovi iz programa Moj prvi odlazak u bioskop, na kojima se i očekuju najmlađi gledaoci, kao i “Zlogonje” Raška Miljkovića.
U završnici programa u dvorani Müller najavljene su projekcije filmova umjetnika i reditelja Kevina Džeroma Eversona, čiji opus čine angažovani filmovi koji na velika platna donose svakodnevicu uglavnom podzastupljene radničke klase Afroamerikanaca. Nakon retrospektiva u Muzeju Vitni, Tejt Modern, Centru Pompidu, Vijenalu i na Festivalu u Roterdamu, Multimedijalni institut organizuje prvo predstavljanje Eversonovog opusa u Hrvatskoj, u prisustvu autora, koji će gostovati, inače, i 4. juna u Novom Sadu i dan kasnije u Beogradu, povodom izložbe u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine.
Za posljednji radni dan Kina Europa, 30. maj, najavljeno je gorko-slatko kolektivno druženje uz filmove, muziku i širom otvorena vrata.
Uprava Kina Europa saopštila je ranije da su gradske vlasti Zagreba odlučile da zatvore vrata tog najuspješnijeg hrvatskog nezavisnog bioskopa, uprkos nepostojanju plana za njegovo renoviranje i snažnoj pravnoj osnovi za produženje ugovora Umjetničkoj organizaciji Zagreb Film Festival za zakup i dalje korišćenje prostora. ZFF i Kino Europa dobili su, poslije prvih najava zatvaranja tog bioskopa, pisma podrške mnogobrojnih predstavnika hrvatskih i evropskih institucija, te niza osoba iz javnog života u regionu i šire.
I ministarka kulture Hrvatske Nina Obuljen Koržinekusprotivila se zatvaranju Kina Europa, koje je direktor ZFF-a Boris T. Matić najavio bio nakon obavještenja nadležnih gradskih vlasti o isteku ugovora o najmu i obavezi vraćanja prostora Gradu 1. juna.
Kino Europa sagradila je 1924/25. godine zagrebačka porodicaMüller u želji da napravi najlepši, najvažniji i najmoderniji bioskop na tom prostoru. Grad Zagreb otkupio je Kino Europa u oktobru 2007. godine, nakon uspješne akcije ZFF-a i Hrvatskog filmskog saveza “Daj mi kino”. Upravljanje tim bioskopom sa dvije dvorane, koji je domaćin više od 20 festivala i manifestacija, povjereno je Umjetničkoj organizaciji ZFF.
Ministarstvo kulture Hrvatske donijelo je 2013. godine rješenje prema kojem je Kino Europa zaštićeno kulturno dobro i nacionalno blago Hrvatske. Enterijer tog bioskopa sa bogatim štukaturskim dekoracijama i postsecesijskim klasicističkim detaljima smatra se jednim od najljepših gradskih prostora.
Kino Europa dobitnik je nagrade mreže bioskopa Europa Cinemas za najbolji program 2016. godine, koju je dobio u konkurenciji sa čak 1.078 bioskopa u 644 gradova u 41 evropskoj zemlji.
(SEEcult.org)
Bonus video: